Pirmā nedēļa Latgalē NATO informatīvās akcijas ietvaros!

03.04.2009. 10:53

Laikā no 30.marta līdz 2.aprīlim LATO, Nacionālo Bruņoto spēku (NBS) un zemessardzes pārstāvji viesojās virknē skolu Latgales reģionā.

Akcija tika atklāta 30.martā Ilūkstes vidusskolā, kur Edgars Petkuns ar kolēģiem no Zemessardzes 34.artilērijas bataljona iepazīstināja skolēnus ar zemessardzes ikdienu, attīstību pēc Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas un iestāšanās NATO, kā arī deva iespēju jauniešiem pašiem savām acīm apskatīt ieročus un ekipējumu, kas tiek izmantots, veicot ikdienas pienākumus un piedaloties mācībās. Pēc tam LATO valdes loceklis Dmitrijs Nikolajevs sniedza īsu vieslekciju par Latvijas dalību NATO, apskatot trīs tēmu blokus – Latvija un NATO, Latvija un Krievija un varas sadalījums pasaulē (bipolāra vs. multipolāra pasaule).

Tad sekoja jautājumu un atbilžu sesija, kā arī neliela viktorīna, kuras ietvaros projekta vadītāja Līga Bērziņa pārbaudīja skolēnu zināšanas, uzdodot dažādu grūtības pakāpju jautājumus par NATO un Latvijas bruņotajiem spēkiem, un pasniedzot LATO un projekta partneru sarūpētās balviņas (T-kreklus, USB, atslēgu piekariņus, atstarotājus, bloknotus, informatīvos un izglītojošos spēļu DVD diskus, lietussargus un kalendārus etc). Skolas bibliotēkai savukārt tika uzdāvinātas vairākas grāmatas un gan elektroniski, gan drukāti informatīvi materiāli par NATO un dažādiem drošības jautājumiem.

Pēc vizītes Ilūkstē devāmies tālāk uz Sventi, kur Sventes vidusskolā īstenojām līdzīgu programmu – kolēģi no zemessardzes demonstrēja un izstāstīja skolēniem visu par ieročiem un ekipējumu, savukārt D. Nikolajevs  iepazīstināja ar mūsdienu izaicinājumiem NATO un Latvijai. Vēl papildus parādījām vienu no NATO Publiskās diplomātijas nodaļas sagatavotajām filmiņām par NATO misiju Afganistānā, lai skolēniem rastos arī vizuāls priekšstats par NATO darbību starptautiskajās misijās. Tāpat tika rīkota jautājumu – atbilžu sesija, viktorīna un skolai dāvināti informatīvie materiāli.

Nākamajā dienā 31.martā viesojāmies Dagdā un Kaunatā. Dagdas vidusskolā arī sākām ar nelielas informatīvās filmiņas par Afganistānu parādīšanu, kam sekoja mūsu eksperta D. Nikolajeva  lekcija un dižkareivja Toma Lepša stāsts par savu ikdienu un pieredzi, dienot NBS 2. kājnieku bataljonā. Skolēni arī aktīvi atbildēja uz viktorīnas jautājumiem un ieguva noderīgas balviņas. Savukārt kolēģi no Zemessardzes ZS 35. kājnieku bataljona kpt. Aleksandrs Stepiņš un kpt. Ivars Trops izrādīja skolēniem ieročus un ekipējumu un atbildēja uz skolēnus interesējošiem jautājumiem.

Tālāk devāmies uz Kaunatas vidusskolu, kur pēc filmiņas par Afganistānu demonstrēšanas uzstājās D. Nikolajeva kungs, savukārt Zemessardzes pārstāvis Oskars Silagailis pastāstīja skolēniem par zemessardzes darbību un savu pieredzi trīs dažādās NATO miera uzturēšanas misijās – Bosnijā un Hercegovinā un divas reizes Kosovā. Protams, notika arī viktorīna un laimētas balviņas, savukārt skolas bibliotēkai – dāvinātas dažādi drukātie un audiovizuālie informatīvie materiāli.

Nākamajās divās dienās programma skolās nedaudz atšķīrās, tā kā bija gatava Aizsardzības ministrijas speciāli pasūtītā īsfilma par Latvijas dalības NATO piecu gadu pieredzi un varējām demonstrēt to. Vispirms 1.aprīlī devāmies uz Varakļānu vidusskolu, kur īsfilma skolēnu vidū tika uzņemta ar lielu interesi. Pēc filmiņas demonstrēšanas, dižkareivis T. Lepsis pastāstīja par savu dienestu NBS, kā arī demonstrēja virkni interesantu bilžu, kuras spilgti ilustrēja karavīru ikdienu, reizēm visai ekstrēmos treniņus, apmācības, izmantoto ekipējumu, ieročus un tehniku. Pēc tam skolēni aktīvi un ļoti veiksmīgi atbildēja uz viktorīnas jautājumiem un devās tālāk apskatīt Zemessardzes 25.artilērijas bataljona kpt. Normunda Baranova un kolēģu sarūpēto ieroču un ekipējuma izstādi.

Pēc vizītes Varakļānos devāmies uz Rudzātu vidusskolu, kur tāpat tika demonstrēta Latvijas dalības NATO piecgades filmiņa, dižkareivis T. Lepsis stāstīja un ar fotogrāfijām ilustrēja sava dienesta NBS ikdienu, savukārt Zemessardzes 35.artilērijas bataljona vlt Arnis Vaivods pastāstīja par savu pieredzi zemessardzē un iespējām dienēt, kā arī kopā ar kolēģiem izrādīja un pastāstīja par ieročiem un ekipējumu. Lielu skolēnu interesi izraisīja arī iespaidīgā militārā mašīna, ar ko zemessargi speciāli skolēniem par prieku bija ieradušies.

Pēdējā dienā pirms skolēnu brīvlaika sākuma, 2.aprīlī LATO, NBS un zemessardzes pārstāvji viesojās Kārsavā un Tilžā. Kārsavas vidusskolā, kur bija ieradušies arī skolēni no netālās Malnavas koledžas, vispirms demonstrējām Latvijas dalības NATO piecgadei veltīto filmiņu, tad par savu pieredzi zemessardzē un starptautiskās misijās, kā arī konfliktu izcelšanās kontekstu un Latvijas ieguvumiem no NATO pastāstīja ļoti pieredzējušais Zemessardzes pārstāvis Oskars Silagailis, savukārt Zemessardzes 32.kājnieku bataljona vlt. Žanis Žukovskis informēja par savu pieredzi zemessardzē un iespējām iestāties visiem interesentiem. Pēc dižkareivja T. Lepša uzstāšanās, skolēni ļoti aktīvi iesaistījās viktorīnas jautājumu atbildēšanā un ar interesi aplūkoja zemessargu sarūpēto ieroču izstādi.

No Kārsavas tālāk devāmies uz Tilžas vidusskolu, kur tikām pagodināti arī ar bijušā šīs skolas skolnieka, tagadējā Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas rektora Gunāra Upīša klātbūtni un uzrunu. Kā jau iepriekšējās skolās, vispirms parādījām īsfilmiņu, tad uzstājās Zemessardzes 31.aizsardzības no masveida iznīcināšanas ieročiem bataljona vlt Egars Strods, kurš īsumā pastāstīja par zemessardzes vēsturi un uzdevumiem, savukārt dižkareivis T.Lepsis – par savu ikdienu NBS. Pēc tam skolēni tika aicināti aplūkot ieročus un ekipējumu, turklāt tā kā pavasara saule jau sildīja, daudzi skolēni ar interesi devās ārā aplūkot zemessardzes līdzatvesto militāro mašīnu.

Pēc skolēnu brīvlaika 14.aprīlī vēl dosimies uz pēdējo Latgales reģiona skolu – Baltinavas vidusskolu, kur uzstāsies arī Nīderlandes vēstnieks, un tad brauksim tālāk uz Vizemes reģionu.

Teksts ar bildēm no katras skolas PDF formātā ir pieejams latgales_skolas_report_final , savukārt bildes no vizītēm skolās var apskatīt šeit.