Rīgā asprieda aktuālos izaicinājumus Ukrainas politiskajai un ekonomiskajai attīstībai

05.06.2009. 14:58

2009.gada 2.jūnijā Baltijas – Melnās Jūras alianse (BMJA) sadarbībā ar Zviedrijas vēstniecību Latvijā, Latvijas Transatlantisko organizāciju, kā arī ar Sorosa Fonda – Latvijā atbalstu rīkoja publisku diskusiju „Aktuālie izaicinājumi Ukrainas politiskajai un ekonomiskajai attīstībai”.

Diskusijas mērķis bija iztirzāt šā brīža politisko un ekonomisko situāciju Ukrainā, diskutēt par ekonomikas ietekmi uz valsts ārējo un iekšējo politiku un Ukrainas tālāko attīstību, kā arī aplūkot Ukrainas attiecības ar Krieviju, Eiropas Savienību un NATO.

Diskusiju atklāja BMJA valdes loceklis, bijušais Latvijas ārlietu ministrs Artis Pabriks, kurš īsi iepazīstināja ar pasākuma norises gaitu, dalībniekiem un aktuālākajiem ar Ukrainas attīstību saistītajiem jautājumiem. Tam sekoja Zviedrijas Karalistes vēstnieka Latvijā Matsa Staffanssona (Mats Staffansson) uzruna, kurā viņš paskaidroja gan Zviedrijas vēstniecības ieinteresētību rīkot šādu diskusiju, gan iepazīstināja ar diskusijas galvenā viesa – Dr. Andersa Aslunda – biogrāfiju un sasniegumiem.

Anders AslundPēc atklāšanas uzrunām pazīstamais zviedru izcelsmes eksperts Dr. Aslunds prezentēja savu jauno grāmatu „Kā Ukraina kļuva par tirgus ekonomiku un demokrātiju” (2009, How Ukraine Became A Market Economy and Democracy) un izklāstīja galvenos izaicinājumus Ukrainas politiskajai un ekonomiskajai attīstībai. Viņš norādīja, ka, lai arī Ukraina ir demokrātiska valsts, tai vēl nepieciešamas ļoti būtiskas reformas, tai skaitā konstitucionālas – pāreja uz parlamentāru republiku. Tāpat nepieciešams uzlabot politiķu politisko kultūru un mazināt valdošo haosu un korupciju. Otrkārt, viņš uzsvēra pasaules finansiālās krīzes ietekmi uz Ukrainas ekonomiku un politisko eliti. No vienas puses, Ukrainas ekonomika un it īpaši metālapstrādes sektors ir smagi cietis un līdz ar to nepieciešama uzņēmējdarbības vides pārstrukturizācija, savukārt, no otras puses, krīze ir samazinājusi oligarhu skaitu, kas rada izdevīgu brīdi beidzot pieņemt nepieciešamās reformas un samazināt korupciju. Trešā Dr. Alsunda tēze bija Ukrainas tālākā eiroatlantiskā integrācija un virzība uz Rietumiem. Dr. Alsunds citēja trīs zīmīgus Krievijas faktiskā līdera Vladimira Putina izteikumus par Ukrainas teritoriālo integritāti un secināja, ka Krievijas politika pret Ukrainu ir naidīga un tās mērķis ir destabilizēt un starptautiski diskreditēt Ukrainu. Līdz ar to Ukrainai nepieciešams ātrāk un vairāk integrēties Eiropā, pieņemot tik ļoti nepieciešamās reformas praktiski visos valsts sektoros – sākot no valdības, tiesu sistēmas un ekonomikas reorganizācijas, beidzot ar izglītības un veselības sistēmas reformām.

Pēc Dr. Alunda prezentācijas izvērsās interesanta diskusija, iedziļinoties viņa skartajās problemātikās – kāda būtu alternatīva ekonomikas pārstrukturizācijai (zemkopības attīstība), vai ir iespējama Ukrainas federalizācija; vai, ņemot vērā pašreizējās partiju attiecības un uzvedību parlamentā, ir prātīgi runāt par parlamentāras republikas izveidi; cik attīstība ir Ukrainas militārā nozare (neattīstīta, tikai 0,8% IKP); kāda ir šībrīža situācija ar oligarhiem, vai parādās jauni politiskie līderi (oligarhu skaits mazinās; nedaudz jauni politiskie līderi, bet vēl vāji).

Pēc oficiālās diskusijas beigām dalībniekiem bija iespēja turpināt diskusijas neformālā atmosfērā.

Fotogrāfijas no pasākuma ir pieejamas šeit