Atklāta vēstule sakarā ar Krievijas – Gruzijas kara gadadienu

07.08.2009. 14:10

Šo piektdien 7.augustā mēs aicinām Latvijas iedzīvotājus paust solidaritāti Gruzijai, piedaloties akcijā pie Gruzijas vēstniecības Rīgā, Raiņa bulvārī 3, kur pulcēsimies plkst. 14:00, lai no baltām un sarkanām rozēm veidotu Gruzijas karogu. Aicinām līdzi ņemt ziedus!

Šajā nedēļas nogalē aprit gads kopš Krievija uzsāka karadarbību Gruzijas teritorijā. Divdesmit procenti no Gruzijas starptautiski atzītās teritorijas joprojām ir Krievijas karaspēka okupēti. Gruzijā joprojām ir ap 35 tūkstošiem bēgļu, kuri tāpēc nevar atgriezties mājās, turklāt lielāka daļa no mājvietām ir tīši iznīcinātas. Iedzīvotāji Abhāzijā, Dienvidosetijā un to pierobežā regulāri cieš no uzbrukumiem un cilvēktiesību pārkāpumiem, dzīvojot bailēs no karadarbības atsākšanās.

Uzskatot, ka mēs – Eiropas Savienības (ES) un NATO dalībvalstis – esam atbildīgi par situācijas stabilizēšanu Gruzijā, mēs aicinām ES un NATO dalībvalstu valdības, tostarp Latvijas, neaizmirst par Krievijas juridiskajām saistībām, ko šī valsts ir brīvprātīgi uzņēmusies, pagājušā gada augustā parakstot Sešu punktu pamiera līgumu ar ES un Gruziju. Šis līgums uzliek Krievijai par pienākumu atvilkt savu karaspēku līdz pirmskara pozīcijām, kā arī ļaut pieeju ES novērošanas misijai visā Gruzijas teritorijā, tostarp Krievijas okupētajā Abhāzijā un Dienvidosetijā, kur novērotāji joprojām netiek ielaisti. Neievērojot minēto līgumu, situācija Gruzijā arvien saasinās, radot jauna militāra konflikta draudus. Mēs aicinām aktualizēt šos jautājumus gan ES, NATO un Krievijas dialogā, gan mūsu valstu divpusējās sarunās ar Krieviju. Krievijas karaspēks ir jāizved no Gruzijas un bēgļiem ir jāļauj iespēja atgriezties mājās spēcīgas starptautiskas novērošanas misijas uzraudzībā.

Bez politiskā atbalsta Gruzijai ļoti būtisks ir arī praktiskā palīdzība. Ir svarīgi neatteikties no saviem solījumiem, kurus ES dalībvalstis kopā deva pagājušā gada oktobrī, piešķirot Gruzijai vairāk nekā 3 miljardu eiro palīdzību. Tāpat jebkurš cits atbalsta veids ir nozīmīgs un katrs no mums var to paust kaut vai izvēloties Gruzijas preces pie iepirkšanās veikalā.

Uz tikšanos piektdien!

Baltijas – Melnās jūras alianse
Eiropas Kustība Latvijā
Jaunatnes organizāciju apvienība „IMKA Latvija”
Latvijas – Gruzijas sadarbības fonds
Latvijas Gruzīnu biedrība „Samšoblo”
Latvijas Konservatīvā Jaunatnes apvienība
Latvijas Platforma attīstības sadarbībai (LAPAS)
Latvijas Sarkanais Krusts
Latvijas Transatlantiskais jauniešu klubs
Latvijas Transatlantiskā organizācija