„Sarunas par drošību un ārpolitiku”: Jānis Sārts

03.03.2010. 10:08

3.martā LATO birojā svinīgi atklājām diskusiju ciklu „Sarunas par drošību un ārpolitiku”. Diskusiju cikla mērķi ir izveidot tradīciju rīkot atklātas diskusijas par drošības un ārpolitikas jautājumiem; veicināt dialogu starp lēmumu pieņēmējiem un sabiedrību; piedāvāt platformu viedokļu un ideju apmaiņai, kā arī stiprināt Latvijas ekspertu sabiedrības izveidošanos.

Diskusiju cikla pirmais viesis bija Aizsardzības ministrijas Valsts sekretārs Jānis Sārts. Savā uzrunā viņš pieskarās tādiem jautājumiem kā ekonomiskās krīzes ietekme uz Latvijas un Eiropas drošību, Eiropas ietekme globalajā drošības politikā, ASV loma Eiropas drošībā u.c.

Diskusijas dalībnieki aktīvi iesaistījās dialogā ar J.Sārtu. Tēmas, kuras interesēja auditoriju, bija dažādas – NBS reformu būtība (Vai būtiski samazinot finansējumu aizsardzības sektoram, mēs jau pārkāpām mūsu armijas efektivitātes „sarkano līniju”?), starptautisko misiju ilgums (vai 6 mēnešu misija nav par ilgu?), aktīvāka Zemessardzes iesaistīšana Latvijas drošības nodrošināšanā, Ziemeļatlantijas līguma 5.pants un NATO jaunā stratēģiskā koncepcija, Latvijas atbildīgo iestāžu gatavība novērst kiberuzbrukumu, Lisabonas līgums un izmaiņas aizsardzības sektorā (Vai pēc Lisabonas līguma stāšanās spēka notika būtiskas strukturālas izmaiņas aizsardzības sektorā, parādījušies jauni uzdevumui?), Francijas karakuģa „Mistral” pārdošana Krievija un Baltijas valstu drošība, Latvijas dalība ES Kaujas grupā, NATO attīstība nākotnē, NATO-Ukrainas dialogs pēc prezidenta vēlēšanām, Gruzijas karš un konvencionālā kara iespējamība, kā arī Krievijas piedāvājums par jauno Eiropas drošības līgumu un Latvijas pozīcija.

Lai nodrošinātu sarunas neformālo atmosfēru, tā balstījās uz „Chatham House” principiem un nebija ierakstīta. Negaidīti diskusija izraisīja lielu interesi un tajā piedalījās 30 dažāda vecuma grupas cilvēki – studenti, pasniedzēji, pētnieki, NVO pārstāvji, pensionāri u.c.

Nākamā diskusija notiks 10.martā plkst. 18:00. Šoreiz LATO viesosies Latvijas vēstnieks NATO Jānis Eichmanis, kurš diskusijas dalībniekus iepazīstinās ar savu darbu un lēmumu pieņemšanas procesu NATO.

Diskusiju ciklu “Sarunas par drošību un ārpolitiku” atbalsta Konrada Adenauera Fonds.