Limbažnieki izcīna uzvaru starptautiskā jauniešu konkursā „Aliante 2010”

11.08.2010. 09:06

No desmit dienu ceļojuma pa Polijas militārajām bāzēm atgriezušies starptautiskā jauniešu konkursa „Aliante 2010” uzvarētāji – Ingvilda Štrāla un Aleksis Ozoliņš no Limbažu 1. vidusskolas. Konkursa starptautiskajā finālā, kas jūnija beigās norisinājās Sačheres kalnu militārajā treniņskolā, Gruzijā, limbažnieki desmit starptautisko komandu konkurencē izcīnīja 4.vietu, tādējādi iegūstot iespēju jūlija beigās doties desmit dienu ceļojumā uz Poliju.

Lai iekļūtu labāko komandu starpā, kas dosies uz starptautisko finālu Gruzijā, konkursa dalībniekiem bija jāatbild uz jautājumiem par Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) struktūru, vēsturi, operācijām un ģeogrāfiju. Aleksis un Ingvilda šādu iespēju kā vienīgie no Latvijas ieguva 31 komandu konkurencē, savukārt par iespēju doties uz starptautisko finālu kopumā cīnījās 1330 komandas no visām konkursa dalībvalstīm.

Konkursa finālā uzdevumus sagatavoja Gruzijas armija, pārbaudot jauniešu erudīciju un fizisko sagatavotību, kā arī spēju sadarboties starptautiskā vidē ar komandas biedriem no kādas citas konkursa dalībvalsts. Fiziskajos pārbaudījumos ietilpa šaušana mērķī ar M-16 tipa ieročiem, rāpšanās mākslīgajā klinšu sienā, orientēšanās Gruzijas kalnainajā apvidū, kā arī komplicēts šķēršļu skrējiens. No sacensībām brīvajā laikā jauniešiem bija iespēju arī apskatīt ievērojamākos Gruzijas tūrisma objektus.

Uzvarētāju brauciena laikā Polijā dalībnieki varēja ne tikai iekļūt visstingrāk sargātajos Polijas militārajos objektos, bet arī pašu acīm izpētīt Polijas bruņoto spēku rīcībā esošo militāro tehniku: zemūdenes, karakuģus, F-16 iznīcinātājus, valdības VIP klases gaisa transportlīdzekļus, tankus, ieročus utt. Bez militāru objektu apskates, jauniešiem bija arī iespēja aplūkot ievērojamākās vietas un objektus Gdiņā, Krakovā, Varšavā un citviet Polijā. Taču vislielāko konkursa uzvarētāju sajūsmu izraisīja lidojums no Krakovas uz Varšavu ar desanta lidmašīnu „CASA”, kuras piloti, dalībniekiem par prieku, lidojuma laikā izpildīja vairākus amerikāņu kalniņu cienīgus manevrus.

Kā norāda konkursa uzvarētājs Aleksis: „Aliante 2010 – tas ir bijis neaizmirstams piedzīvojums – vienlaikus gan jautrs un interesants, gan pietiekami izaicinošs”. Savukārt Ingvilda komandas biedra teikto papildina, ka „atmiņas par konkursu vēl patīkamākas dara jauniepazītie draugi, kurus ļoti vēlos satikt atkal”.

Starptautisks konkurss „Aliante”, kura mērķis ir tā dalībnieku zināšanu uzlabošana par NATO, drošības jautājumiem un starptautiskajām attiecībām, šogad norisinājās jau desmito reizi, pulcējot jauniešus no Latvijas, Lietuvas, Polijas, Čehijas, Slovākijas, Ungārijas, Melnkalnes un Gruzijas. Konkursa norisi Latvijā koordinē Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO).