Rīgas konference 2010: Kāda ir NATO spēku izvešanas stratēģija Afganistānā?

12.09.2010. 08:39

Rīgas konferences 2010 noslēguma diskusijā „Kāda ir NATO spēku izvešanas stratēģija Afganistānā?” piedalījās Latvijas Republikas Aizsardzības ministrs Imants Lieģis, Eiropas Savienības, NATO un Eiropas sadarbības vecākais viceprezidents un Thales grupas dalībnieks Edgars Baklijs, Konferenču un Aizsardzības Asociācijas Institūta valdes loceklis Pols Čapins, kā arī radio RFE/RL vecākais korespondents Abubakurs Sidiks. Diskusiju vadīja laikraksta „Die Welt” vecākais korespondents Mihaels Šturmers.

Diskusijas ievadrunā Imants Lieģis uzsvēra, ka Afganistānas misijas galvenais mērķis ir stabilizēt valsti un garantēt drošību visos Afganistānas reģionos. NATO ar saviem sabiedrotajiem cenšas šo mērķi sasniegt, jo tas ir būtisks ne tikai NATO dalībvalstīm, bet arī globālai drošībai. Afganistānas krīze nevar tikt atrisināta tikai ar militārām metodēm, tādēļ ir svarīgi, ka afgāņi tiek apmācīti, pārņem valsts pārvaldi un garantē drošību pašu spēkiem. Imants Lieģis norādīja, ka NATO misijai Afganistānā ir jāturpinās līdz situācijas stabilizācijai reģionā, turpinot nodrošināt arī Latvijas kontingenta līdzdalību.

Edgars Baklijs turpinot norādīja, ka NATO karaspēks nedrīkst atstāt Afganistānu, jo ir jāsniedz pamatotas garantijas, ka Afganistānas valdība ir spējīga pastāvēt pašas spēkiem. Edgars Baklijs sacīja: „Mēs paliksim līdz darbs tiks paveikts. Bet kāds tieši ir šis darbs?” Viņa vārdiem sakot, Afganistāna ir NATO šī brīža lielākais eksistenciālais izaicinājums.

Pols Čapins savā runā uzsvēra, ka Afganistānas kontekstā ir grūti definēt vārdu „panākums”. Taču pastāv izejas stratēģija, un NATO strādā pie tās. Pols Čapins izteica arī savu sešu punktu plānu, kā sekmīgi pabeigt misiju Afganistānā, kur pēdējais punkts ir „klusa aiziešana mājās”.

Noslēdzot diskusiju, Abubakars Sidiks savu runu iesāka ar jautājumu – kādi ir Afganistānas turpmākie attīstības scenāriji? Viņš uzskata, ka ir vismaz trīs veidi, kā sekmīgi izbeigt karu Afganistānā, taču neviens no tiem nebūs veiksmīgs, ja tiks piemirsts par Pakistānu. Nestabila Pakistāna var destabilizēt arī Afganistānu.

Rīgas konferenci 2010 organizē Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) sadarbībā ar Latvijas Republikas Aizsardzības ministriju un Ārlietu ministriju. Konferences norisi atbalsta ASV Vācijas Maršala fonds, Ziemeļatlantijas līguma organizācija (NATO), Sorosa Fonds – Latvija, Konrāda Adenauera fonds, ASV vēstniecība Latvijā, Frīdriha Eberta fonds un Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā. Informatīvo atbalstu nodrošina LETA, DELFI un Latvijas Avīze.

Fotogrāfijas no konferences pieejamas Rīgas konferences 2010 foto albūmā