Rīgas konferences 2010 Prezidentu diskusija: Baltijas jūras reģions pēc krīzes. Kas tālāk?

10.09.2010. 21:34

Rīgas konferences 2010 diskusiju ietvaros īpašu uzmanību piesaistīja diskusija par tematu „Baltijas jūras reģions pēc krīzes. Kas tālāk?”. Diskusijā piedalījās Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers, Polijas Valsts prezidents Broņislavs Komorovskis, Lietuvas Valsts prezidente Daļa Gribauskaite un Igaunijas Valsts prezidents Tomass Hendriks Ilvess. Diskusiju vadīja Latvijas Transatlantiskās organizācijas valdes priekšsēdētājs Toms Baumanis.

Diskusijas dalībnieki vienprātīgi norādīja, ka Baltijas valstis un Polija ir pārvarējušas finanšu krīzes smagāko posmu. Tomēr optimisma pakāpe par krīzes sekām un to ietekmi uz turpmāko attīstību atšķīrās. Latvijas prezidents, Lietuvas prezidente un Igaunijas prezidents bija vienisprātis, ka finanšu krīze vēl arvien ir aktuāls temats Baltijas valstīs. Latvijas prezidents atzina, ka valsts bija nokļuvusi sarežģītākā situācijā salīdzinājumā ar citām krīzes skartajām valstīm, bet ar ES palīdzību, kopēju rīcību un ilgtermiņa plānošanu Latvija pamazām ir pārvarējusi krīzi, turklāt Valdis Zatlers norādīja, ka, pēc viņa uzskatiem, gaidāmās Saeimas vēlēšanas nemainīs attīstības virzienu. Papildinot sava Latvijas kolēģa teikto, Lietuvas prezidente norādīja, ka finanšu krīze ir izcēlusi valstu vājās vietas un ir likusi tajās veikt reformas, kas ir pozitīvi vērtējams, jo arī Lietuva nav izņēmums. Daļa Gribauskaite uzsvēra, ka finanšu krīze ir veicinājusi to, ka valstis sākušas domāt radošāk. Savukārt Tomass Hendriks Ilvess piebilda, ka Igauniju finanšu krīze ietekmējusi smagi, tomēr ne tādā mērā kā Latviju un Lietuvu. Visi prezidenti piekrita, ka Baltijas jūras reģiona valstīm ir jāsadarbojas, lai sasniegtu izvirzītos mērķus, tomēr viedoklis par integrācijas līmeni bija atšķirīgs. Baltijas valstu un Polijas prezidenti pievērsa būtisku uzmanību arī energoresursu tirgum. Prezidenti norādīja, ka Baltijas jūras reģions spēj ražot enerģiju arī eksportam, bet Krievijas loma un ietekme vēl arvien ir iespējams lielāka kā tas ir nepieciešams.

Rīgas konferenci 2010 organizē Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) sadarbībā ar Latvijas Republikas Aizsardzības ministriju un Ārlietu ministriju. Konferences norisi atbalsta ASV Vācijas Maršala fonds, Ziemeļatlantijas līguma organizācija (NATO), Sorosa Fonds – Latvija, Konrāda Adenauera fonds, ASV vēstniecība Latvijā, Frīdriha Eberta fonds un Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā. Informatīvo atbalstu nodrošina LETA, DELFI un Latvijas Avīze.

Fotogrāfijas no konferences pieejamas LATO Fotoalbumā.