Kopsavilkums diskusijai ar Ēģiptes vēstnieku Mohamed Osama Emagdoub

26.11.2011. 01:20

23.novembrī plkst.18.00 ar NATO Publiskās diplomātijas nodaļas atbalstu LATO organizēja diskusiju ar Ēģiptes vēstnieku Zviedrijā Mohamed Osama Emagdoub, kurš ir nerezidējošais vēstnieks Baltijas valstīs. Diskusija notika Radisson Blu Hotel „Latvija” zālē „LAMBDA”. Diskusiju moderēja LATO valdes loceklis Rinalds Celmiņš.

Foto no diskusijas (Marija Tukina):

Diskusija, kuras tēma bija „Revolūcijas Ēģiptē un Ziemeļāfrikā un sociālo mediju ietekme uz politiskajiem režīmiem”, guva plašu atsaucību un tika saņemti astoņdesmit reģistrācijas pieteikumi. Starp dalībniekiem bija gan studenti, akadēmiķi, ministriju pārstāvji, žurnālisti u.c., kas apliecina sabiedrības lielo interesi par aktuālajām norisēm Ziemeļāfrikas reģionā.

Diskusijas sākumā vēstnieks sniedza nelielu ieskatu Ēģiptes politiskajā vēsturē un mēģināja tos sasaistīt ar to, kas notika gada sākumā un notiek šobrīd. Runājot par revolūciju cēloņiem vēstnieks atzina, ka ēģiptieši bija noguruši no diktatūras, viņi gribēja pārmaiņas, kuras Ēģipte nebija piedzīvojusi gadu desmitiem. Revolūcijas aizsākšanos iespaidoja arī nesenie notikumi Tunisijā, kur aizsākās tā dēvētais Arābu pavasaris.

Pieskaroties tēmai par medijiem vēstnieks atzīmēja, ka, viņaprāt, mediji mēdz pārspīlēt lietas un starptautiskajai sabiedrībai ar video un foto materiālu palīdzību tiek sniegts priekšstats, ka Ēģipte „deg zilās liesmās”. Tomēr, kā viņš izteicās, tad visas demonstrācijas, mītiņi un protesti notiek apmēram 500m garā ielā un visās pārējās Kairas daļās dzīve noris samērā mierīgi.

Vērtējot sociālo mediju lomu uz nesenajiem notikumiem gada sākumā, vēstnieks atzīst, ka tie bija ideju platforma, kurā cirkulēja aicinājumi protestēt, lai kaut ko mainītu Ēģiptē, tomēr būtu kļūdaini apgalvot, ka tas notika nenormāli lielos apmēros. Tādējādi kā lielāko bijušās valdības kļūdu šajā sakarā vēstnieks nosauca interneta un mobilo sakaru atslēgšanu, jo līdz ko tika ierobežota cilvēku virtuālā komunikācija, viņiem nekas cits neatlika kā doties ielās, lai satiktu viens otru. Un sastopoties ar jau esošajiem protestētājiem daudzi ēģiptieši iepriekš neplānoti pievienojās neapmierināto pūlim un kopā veidoja revolūcijas attīstīšanos.

Diskusijas laikā Ēģiptes vēstniekam nācās atbildēt uz jautājumiem par savas valsts turpmāko lomu Izraēlas un Palestīnas konflikta ietvaros, kā arī situāciju kaimiņvalstīs, it īpaši Lībijā un Sīrijā. Tāpat bija arī diskusija par to, cik drīzā laikā Ēģiptē varētu notikt pilnīga pārēja no militārā uz civilo pārvaldi. No auditorijas bija arī jautājums par to, kā vēstnieks šobrīd jūtas savā amatā, kurā viņu kā amatpersonu iecēla gāztais diktators M. Kadaffi. Uz to vēstnieks atbildēja, ka starptautiskās diplomātijas vidē neviens nespēlē pēc savas valsts režīma noteikumiem, bet pārstāv tās politiku konkrētos jautājumos, līdz ar to viņam šaubas par savu piemērotību vēstnieka amatam šajā ziņā nav.

Pēc diskusijas vēstnieks atzina, ka ir ļoti priecīgs par šo iespēju tikties ar jauniešiem, pētniekiem, žurnālistiem, aktīvistiem, no kuriem varēja dzirdēt ļoti gudrus un interesantus jautājumus. Arī diskusijas rīkotājus ļoti apmierināja lielā atsaucība un ieinteresētība par procesiem Latvijai samērā tālā reģionā un, ņemot vērā šo faktu, diskusijas par drošības, politikas un ekonomikas jautājumiem ārpus transatlantiskās drošības telpas noteikti būs arī turpmāk.

 LATO izsaka pateicību Ārlietu ministrijai un it īpaši Zigmāram Zilgalvim par atbalstu diskusijas norisei.