Atskats uz Ukrainas žurnālistu vizīti Latvijā

08.12.2011. 14:05

No 28.novembra līdz 2.decembrim Latvijā viesojās 12 Ukrainas žurnālisti, kas šo dienu laikā viesojās vairākās valsts institūcijās, tikās ar Latvijas žurnālistiem, pētniekiem un uzņēmējiem. Projektu organizēja LATO ar NATO Publiskās diplomātijas nodaļas un Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā atbalstu. 

Žurnālisti tikās ar Ārlietu ministrijas valsts sekretāru Andri Teikmani, Ekonomikas ministru Danielu Pavļutu, Aizsardzības ministrijas Aizsardzības politikas un stratēģijas nodaļas vadītāju Oksanu Etlu. Žurnālisti apmeklēja Krasta apsardzes dienestu, kurā īpašu interesi izraisīja patruļkuģis „Skrunda” un tā apskate. Tāpat žurnālistus aizrāva apmeklējums uz NBS bāzi Ādažos, kur varēja iepazīties ar bāzi, profesionālās armijas darbību un to, kā Latvijai izdevās pāreja no obligātā dienesta uz algotiem karavīriem.

Žurnālisti viesojās uzņēmumā SIA „Lyngson”, kur iepazinās ar Baltijā lielāko radiatoru rūpnīcas darbību, iztaujāja uzņēmuma direktoru Uldi Benhemu par uzņēmuma aktivitātēm ES tirgū, kā arī vēlējās uzzināt par darba noteiktumiem, drošības prasībām, un uzņēmuma atbildību pret saviem darbiniekiem. Tāpat vizītes laikā žurnālistiem bija iespēja iepazīties ar Latvija panākumiem IT uzņēmējdarbības jomā – ukraiņi viesojās DEAC datu centrā un sarunājās ar IT uzņēmuma „DPA” pārstāvjiem.

Sevišķu interesanta un aizraujoša žurnālistiem atmiņā palika viesošanās LU Sociālo zinātņu fakultātē, kur Komunikāciju programmas nodaļas vadītāja Inta Brikše un pasniedzējs Rolands Tjarve iepazīstināja ar fakultāti un tās piedāvātajām iespējām jauno žurnālistikas speciālistu sagatavošanā. Sergejs no Kijevas apkaimes televīzijas atzina, ka „Multimediju studija un aprīkojums, kas ir pieejams studentiem, ir tiešām lieliska iespēja jau studenta gados iemācīties darīt to, ko mēs darām šobrīd. Jāatzīst, ka mums savā televīzijā nav tik labs aprīkojums kā ir šeit, studentiem. Un pašu jauniešu veidotais raidījums, kas top paralēli mācībām, atstāja ļoti profesionālu iespaidu un jums, ir ar ko lepoties!”

Pasniedzēja Olga Proskurova parādīja filmu par žurnāla „Ir” veidošanos Latvijā un pastāstīja par neatkarīgas žurnālistikas nozīmi, un par šo jautājumu diskusija turpinājās dienas otrajā pusē, tiekoties ar žurnālisti Ingu Spriņģi (Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs), kura arī pastāstīja par centra atklāto vērienīgo nelegālās naudas plūsmu Latvijā un Ukrainā. Žurnālisti tikās arī ar pētniekiem Ivetu Kažoku, Reini Āboltiņu no Providus, Ģirtu Kondrātu no Baltijas – Melnās jūras alianses un Mārtiņu Bondaru no Ekonomistu apvienības 2010. Pēdējā dienā žurnālisti iepazinās ar Rīgas Domes darbību, nākotnes attīstības plāniem un ES struktūrfondu izlietojumu praksē.

Žurnālistu atsauksmes par projektu un vietām, ko viņi apmeklēja, kopumā bija pozitīvas un iespaids pēc šīs vizītes tikai uzlabojās, jo daudzi žurnālisti Rīgā bija vai nu pirmo reizi, vai bija šeit viesojušies vēl Padomju Savienības laikā.

„Esmu piedalījies līdzīgā projektā, kur žurnālistus aicināja uz Briseli iepazīties ar to, kā darbojas ES un NATO institūcijas, tomēr jāsaka, ka šeit, Latvijā, varēju gūt plašāku iespaidu par to, ko nozīmē būt ES un NATO dalībvalstij. Ļoti patika apmeklējums uz kuģa un bāzē Ādažos, un lai gan Latvija ir maza valsts salīdzinājumā ar Ukrainu, Jums ļoti labi attīstās aizsardzības sektors, kur Ukrainai būtu nepieciešami ļoti daudz uzlabojumu,” tā atzīst Oļegs no Doņeckas reģionālās TV kompānijas.

LATO ģenerālsekretārs Sandis Šrāders par projektu: “Projekta idejas vērtīgums un nozīme ir pierādījusies jau agrāk, kad aicinājām žurnālistus ne tikai no Ukrainas, bet arī Gruzijas, lai viņi iepazīstas ar Latvijas ekonomiskajiem, sociālajiem un politiskajiem attīstības aspektiem.  Žurnālisti atbrauc, iepazīstas, uzzina ar visdažādāko informāciju par Latviju kā ES un NATO dalībvalsti, aizbrauc atpakaļ uz Ukrainu un tur strādā kā informācijas izplatītāji. Tas pierādās publikācijās un video materiālos, ko viņi pēc tam pārraida savos medijos. Noteikti vēlamies šādus projektus turpināt!”

LATO izsaka lielu paldies par atsaucību visiem projektā iesaistītajiem cilvēkiem, it īpaši sadarbības partneriem NATO Informācijas un Dokumentācijas centram Kijevā.