<!–:lv–>Atskats uz diskusiju par mediju ietekmi uz nacionālo drošību<!–:–>

14.05.2012. 12:06

2012.gada 10.maijā Latvijas Transatlantiskā organizācija sadarbībā ar Austrumeiropas politikas pētījumu centru un Latvijas Ārpolitikas institūtu rīkoja diskusiju „Masu mediju ietekme uz sabiedrisko domu, nacionālo drošību un valstisko identitāti”. Piedāvājam atskatu uz diskusiju foto un komentāra veidā.

Diskusijā piedalījās Artis Pabriks, aizsardzības ministrs; Andis Kudors, Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors; Kaspars Ozoliņš, Modern Times Group (MTG) direktors Baltijas valstīs; Nellija Ločmele, izdevniecības „Ir” galvenā redaktore; Sarmīte Ēlerte, Ministru prezidenta ārštata padomniece nacionālās identitātes, pilsoniskās sabiedrības un integrācijas jautājumos; Aija Cālīte-Duļevska, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētāja vietniece. Lai gan bija plānota Tv5 žurnālista Andreja Mamikina dalība šajā diskusija, pēdējā brīdī aizņemtības dēļ dalību diskusijā viņam nācās atsaukt.

Diskusijas dalībniekiem lielu interesi raisīja Kaspara Ozoliņa prezentācija ar datiem par Latvijas TV programmu pieprasījumu latviešu un cittautiešu vidū.  Prezentāciju ir iespējams aplūkot šeit.

 Piedāvājam Jums arī diskusijas apmeklētājas, RSU Eiropas Studiju fakultātes studentes Zandas Lecītes komentāru par diskusiju:

„Aizvadītā diskusija bija tiešām spraiga un interesanta, kas pavisam noteikti norāda uz to, ka jāmeklē risinājumi minētajām problēmām un par šo tēmu ir iespējams diskutēt vēl daudz. Ar konkrētiem datiem un piemēriem lieliski tika pasniegts Latvijas mediju, īpaši televīzijas, stāvoklis tirgū un konkurētspējas novērtējums, līdz ar ko tika secināts, ka Krievijas mediji apdraud Latvijas mediju dzīvotspēju. Ekspertu secinājumi galvenajos vilcienos sakrīt ar patērētāju – skatītāju viedokļiem – ir jāuzlabo Latvijas televīzijas satura kvalitāte, lai piesaistītu arvien vairāk skatītāju. Kā skatītājam, jāpiekrīt jau diskusijā paustajam viedoklim, ka Latvijas programmu saturam trūkst dzīvīguma, spraiguma un pat intrigas, kas ir Krievijas programmu satura vērtības, ko novērtē skatītāji. Diskusija izvērtās īpaši karsta, jo publika uz pasniegto tēmu reaģēja dažādi un kāds krievu tautības pārstāvis, šķiet, šo diskusiju uztvēra kā nacionālo apdraudējumu, nespējot objektīvi uztvert diskusijas saturu un galveno domu. Vēlos uzsvērt, ka diskusijā tika runāts par konkrētām lietām, faktiem un reālo situāciju – Latvijā pastāvošajām divām informācijas telpām un to ietekmi uz Latvijas iedzīvotājiem, Latvijas mediju finansiālo stāvokli, Latvijas televīzijas programmu reitingiem, skatītāju izvēli attiecībā pret Krievijas televīzijas kanālu piedāvātajām programmām, konkrētiem skaitļiem, iemesliem un iespējamajiem risinājumiem, kas arī acīmredzami norāda par to, cik Latvijas mediju telpa ir konkurētnespējīga ar Krievijas mediju telpu, tādējādi nonākot pie secinājuma, ka Krievijas mediji ir nopietns drauds. Šajā diskusijā tika meklēti risinājumi kā celt nacionālās informācijas telpas nozīmīgumu, kvalitāti, konkurētspēju un stabilitāti, nevis kā gremdēt Krievijas medijus un ierobežot ārvalstu informācijas izplatību Latvijā. Diskusija ir lielisks veids kā apskatīt problēmu no vairākiem skatpunktiem un izvērtēt vairākus, iespējams pretējus viedokļus, kas tikai noved pie ātrākiem un kvalitatīvākiem secinājumiem un rīcības plāna, tāpēc domāju, ka šo tēmu nepieciešams apspriest arī turpmāk, iesaistot arī Krievijas mediju pārstāvjus, kā arī uzklausot domas no preses un radio pārstāvjiem, kas tikai palīdzētu gūt dziļāku izpratni par konkrēto problēmu.”

Foto: LATO oficiālā fotogrāfe Marija Tukina

Video no diskusijas: