<!–:lv–>Eseju konkurss Europa Secura Latvijā ir noslēdzies!<!–:–>

16.07.2012. 17:12

Pietkdien, 13.jūlijā, Latvijas Transatlantiskā organizācija un Aizsardzības ministrija uz Rīgu aicināja tos vidusskolēnus, kuri bija tikuši līdz starptautiskā konkursa Europa Secura Latvijas finālam. Dienas laikā jaunieši ne tikai uzzināja, kuri no viņiem dosies uz starptautisko finālu Prāgā augusta beigās, bet arī tikās ar aizsardzības ministru.

Konkursa noslēguma dienā jaunieši vispirms devās uz Aizsardzības ministriju, kur tika iepazīstināti ar ministrijas darbību un struktūru. Pēc tam jauniešiem bija iespēja diskutēt ar aizsardzības ministru Arti Pabriku par tiem jautājumiem, kas viņiem šķita vissvarīgākie saistībā ar Latvijas un pasaules drošību, kā arī par tām tēmām, kuras viņi dziļāk aplūkoja savās esejās. Lielākā daļa eseju autori bija ieinteresēti Afganistānas 2014.gada izejas stratēģijā, taču daži pauda savu skatījumu arī Lībijas un Irānas jautājumos.

Pēc tikšanās ar ministru, jaunieši devās uz Latvijas Kara muzeju, kur viņiem tika paziņoti konkursa noslēguma rezultāti. Pirms rezultātu paziņošanas, žūrijas komisijas loceklis Mārtiņš Daugulis (Rīgas Stradiņa universitātes lektors, Eiropas parlamenta deputāta Krišjāņa Kariņa padomnieks) izklāstīja galvenās žūrijas atziņas par jauniešu darbiem un ieteikumus, lai topošie eksperti savas zināšanas papildinātu vēl augstākam līmenim. Žūrijas locekļi arī atzina, ka viņu darbs nebūt nav bijis viegls, jo esejas bijušas līdzvērtīgi labas, līdz ar to liela uzmanība tika pievērsta detaļām – interesantiem faktiem, jaunām atziņām, kā arī darba noformējumam.

Tad, kad žūrijas pārstāvis Mārtiņš Daugulis bija izklāstījis kopsavilkumu par Europa Secura konkursa esejām, projekta vadītāja Katrīna Allikas dalībniekus iepazīstināja ar Latvijas Transatlantiskās organizācijas darbību, mērķiem un struktūru, kā arī sniedza ieskatu tajā, kā Europa Secura konkurss ir norisinājies konkursa citās dalībvalstīs – Bosnijā Hercogovinā, Bulgārijā, Čehijā, Ungārijā, Maķedonijā, Polijā, Serbijā, Ukrainā.

Pēc žūrijas locekļa un projekta vadītājas uzrunas, tika paziņoti uzvarētāji, kuri augusta beigās dosies uz Prāgu, lai piecas dienas kopā ar citu valstu nacionālajiem uzvarētājiem piedalītos dažādos pārbaudījumos, simulācijas spēlēs un darba grupās par dažādiem drošības un aizsardzības jautājumiem.

1.vietu konkursā ieguva Mārtiņš Krauze (Piltenes vidusskola), 2.vietu – Lauma Ance Umule (Limbažu novada ģimnāzija), bet 3.vietu – Sigvards Dzelzkalējs (Majoru vidusskola). Šie trīs jaunieši pārstāvēs Latviju starptautiskajā finālā, bet liela pateicība pienākās arī Alisei Jātniecei (Mazsalacas vidusskola), Annai Beātei Būmanei (Tukuma Raiņa ģimnāzija), Solvitai Mednei (Rēzeknes Valsts ģimnāzija), Zanei Zalužinskai (Varakļānu vidusskola), Annai Bērzabindei (E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija), Elīnai Treikulei (Dricānu vidusskola), Evai Vavžikai (Valmieras Pārgaujas ģimnāzija).

Vēlam veiksmi Mārtiņam, Laumai un Sigvardam un novēlam viņiem patīkamu un zināšanām bagātu ceļojumu uz Čehiju! Tā kā šis diemžēl bija pēdējais gads, kad plānots Europa Secura konkurss, tad cerēsim, ka līdzīgas iniciatīvas aizsāksies kādā citā no līdzšinējām konkursa partnervalstīm.

Foto: Marija Tukina, LATO projektu vadītāja

computer software

765qwerty765