Pasākumu pārskats 2012

29.01.2013. 13:13

Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) ar NATO Publiskās diplomātijas nodaļas, Vācijas Māršala fonda un Sorosa Fonda -Latvija atbalstu no 25. novembra līdz 1. decembrim organizēja Ukrainas žurnālistu vizīti Latvijā un Igaunijā.

Projekta pirmās četras dienas tika pavadītas Latvijā (vairāk informācijas var lasīt šeit, bet piektā diena – Tallinā, Igaunijā. Ziemeļu kaimiņvalstī Ukrainas žurnālisti tikās ar pārstāvjiem no lielākajiem Igaunijas laikrakstiem – Eesti Ekspress (Raul Ranne, Janar Filippov), Postimees (Argo Ideon) un День за днём (Jevgenija Garanža). Tāpat žurnālisti tikās ar Valsts kontroles sabiedrisko attiecību departamenta vadītāju Toomas Mattson, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Igaunijā politiskā departamenta vadītāju Paavo Palk un Igaunijas Drošības policijas pārstāvi Harrys Puusepp.

Žurnālistu vizīte Latvijā noslēdzās ar diskusiju par NATO, drošības, aizsardzības un ārpolitikas jautājumiem ar Plt. Zigmundu Balodi un Ārlietu ministrijas pārstāvi Ilmāru Breidaku.

Projekta noslēgumā Ukrainas žurnālisti atzina, ka bija nepatīkami pārsteigti par faktu, cik ļoti mazā mērā sadarbojas Latvijas un Ukrainas valstis. Abām valstīm ir līdzīgas un pat vienādas problēmas, kuru kopīga risināšana novestu pie ātrāku rezultātu sasniegšanas, bet līdz šim tas nav izdevies. Žurnālisti atklāja, ka vizītes laikā tik iegūta ļoti daudzpusīga informācija par efektīviem mehānismiem korupcijas mazināšanā valstī, politiskās līdzdalības un atklātības veicināšanai, izglītības attīstībai, kā arī uzzināja par dažādiem veiksmīgiem pētījumiem un izmeklēšanas metodēm pētnieciskās žurnālistikas jomā. Latvija īsā laikā ir ieguvusi lielu pieredzi, no kuras vēlētos mācīties Ukrainā. Viesi atzina, ka vizīte ir tikai sākums turpmākai sadarbībai starp Latviju un Ukrainu, jo arī ekspertiem no Latvijas būtu nepieciešams viesoties Ukrainā, lai caur pieredzes apmaiņu veicinātu starptautisko attiecību uzlabošanos un efektīvāku savstarpējās pieredzes nodošanu.

Piedāvājam ieskatu LATO 2012.gadā paveiktajā. Kopumā varam lepoties ar noorganizētām 8 diskusijām, 6 projektiem, 2 konferencēm, konkursu vidusskolēniem, kā arī vairākām labdarības akcijām.

JANVĀRIS

Diskusija ar NATO ģenerālsekretāru Andersu Fogu Rasmussenu

20. janvāra diskusijas laikā tika pārrunāta „Smart defence” jeb viedās aizsardzības iniciatīva un nepieciešamie risinājumi tās efektīvai ieviešanai. Tas nozīmē maksimāli efektīvi izmantot aizsardzības spējas, katrai valstij specializējoties vienā vai otrā jomā. Šīs iniciatīvas mērķis ir ar pēc iespējas ierobežotākiem līdzekļiem nodrošināt pēc iespējas lielāku drošību alianses dalībvalstīm. Tāpat diskusijas laikā tika apspriesti jautājumi saistībā ar maijā notikušo NATO samitu Čikāgā.

Diskusiju moderēja LU profesore, LATO valdes locekle Žaneta Ozoliņa.

Video no diskusijas:

FEBRUĀRIS

Diskusija „Cyber Security Trends and Challenges: Latvian and Estonian perspective”

29. februārī Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) sadarbībā ar NATO Publiskās diplomātijas nodaļu un Konrāda-Adenauera fondu organizēja diskusiju par kiberdrošību ar Latvijas un Igaunijas ekspertiem. Diskusijas gaitā tika pārrunāti jautājumi par pašreizējo kiberdrošības nozīmi vispārējās drošības kontektstā, kā arī tuvāk aplūkota un salīdzināta Latvijas un Igaunijas pieredze kiberdraudu mazināšanā un kibertelpas aizsardzības nodrošināšanā. Skaidrot kiberdrošības nozīmi un kiberdraudu pieaugošo ietekmi centās diskusijas dalībnieki – Māris AndžānsNacionālās IT drošības padomes priekšsēdētājs, savukārt, ar Igaunijas pieredzi kiberdrošības jautājumos dalījās  Igaunijas Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Starptautiskās sadarbības eksperts Luukas Kristjan Ilves. Diskusijas dalībniekus iztaujāja un diskusiju moderēja Ilmārs PoikānsLU Matemātikas un informātikas institūta pētnieks.

Video no diskusijas:

  

MARTS

Diskusija „From Bucharest to Chicago: An Echo for the Eastern Partners

7. martā Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) sadarbībā ar NATO Publiskās diplomātijas nodaļu un Konrāda Adenauera Fondu organizēja diskusiju ar bijušo ASV NATO Komitejas prezidentu un pašreizējo Project on Transitional Democracies prezidentu Brūsu Džeksonu (Bruce Jackson) Diskusijā „From Bucharest to Chicago: An Echo for the Eastern Partners” pieredzes bagātais Brūss Džeksons centās skaidrot atbildes saistībā par turpmāko NATO paplašināšanos, alianses uzdevumiem Čikāgas samitā un citiem aktuāliem jautājumiem NATO iekšienē.

Diskusija “Latvija NATO. Kāpēc negribam maksāt par savu vienīgo drošības garantu?”

29. martā LATO sadarbībā ar LR Aizsardzības ministriju un pateicoties atbalstam no NATO Publiskās diplomātijas nodaļas un Konrāda Adenauera fonda rīkoja diskusiju: „Latvija NATO. Kāpēc negribam maksāt par savu vienīgo drošības garantu?”. 29. marts tika izvēlēts, jo tieši šajā dienā pirms 8 gadiem Latvija pievienojās pasaules spēcīgākajai militārajai Aliansei, tādējādi ievērojami palielinot savas drošības garantijas. Iestāšanās NATO bija ārpolitikas mērķis, ko Latvija uzstādija jau īsi pēc neatkarības atgūšanas. Diskusijas dalībnieki centās atbildēt uz tādiem jautājumiem kā: kāpēc Latvijā aizsardzības jautājumi nav starp prioritātēm? Kāpēc Latvija neapzinās drošības izmaksu svarīgumu? Ko īsti mums nozīmē dalība NATO? Kas notiktu, ja mēs nebūtu NATO dalībvalsts?

Diskusijā piedalījās: Dr. Artis Pabriksaizsardzības ministrs, Ojārs Ēriks KalniņšSaeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs, Imants LieģisLatvijas vēstnieks NATO no 1997. līdz 2004.gadam, Dr. Žaneta OzoliņaLatvijas Universitātes profesore, LATO valdes priekšsēdētāja vietniece. To moderēja Dr. Edijs Bošs, RSU Eiropas studiju fakultātes docents, žurnālists.

Diskusijas ietvaros tika prezentēts arī jaunākais žurnāla „Latvijas intereses Eiropas Savienībā” izdevums, kurā ir pastiprināti pievērsta analīze drošības un aizsardzības jautājumiem.

Žurnāls “Latvija 2011. Mūsu skatījums”

Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) sadarbībā ar Krievijas nevalstisko organizāciju ,,Starptautiskie dialogi’’ divu gaidu laikā ir veiksmīgi īstenojusi 3 Krievijas jauniešu vizītes Latvijā projekta “Krievijas jauno līderu vizīte Latvijā” ietvaros. Projekta mērķis bija Krievijas jauniešiem sniegt objektīvu informāciju par Latvijā notiekošajiem politiskajiem, sociālekonomiskajiem, militārajiem un kultūras procesiem.

2011. gadā Latvijā viesojās 25 jaunieši – studenti un jaunie profesionāļi politikā, uzņēmējdarbībā, jurisprudencē un NVO sektorā. Katrs jaunietis pārstāvēja atšķirīgu Krievijas Federācijas reģionu, tādējādi jaunie līderi bija mērojuši tālu ceļu -pat no Magadanas un Omskas. Lai nokļūtu uz Latviju, jaunieši piedalījās eseju konkursā: „Kāpēc es vēlos aizbraukt uz Latviju”, bet, atgriežoties mājās, viņu uzdevumus bija aprakstīt savas domas, sajūtas un emocijas pēc viesošanās Latvijā. Tāpat kā pagājušā gadā, tas viss tika apkopots rakstu krājumā “Latvija 2011. Mūsu skatījums”.

APRĪLIS

Sūtījumi Latvijas karavīriem Afganistānā

Uz Lieldienām arī Latvijas Transatlantiskā organizācija piedalījās Latvijā ražoto produktu sūtījumu komplektēšanā, lai varētu iepriecināt mūsu karavīrus gaidāmajos svētkos. Sadarbībā ar Aizsardzības ministriju LATO vērsās pie SIA „Skrīveru saldumi” ar lūgumu atbalstīt šo akciju un nodrošināt savu produkciju, kuru nogādāt Latvijas karavīriem. Karavīri Afganistānā ir iecienījuši Latvijas saldumus un Skrīveros ražotās gotiņas ir viens no iecienītākajiem našķiem, kas ir izpelnījies atzinību visu ISAF kontingenta karavīru vidū.

MAIJS

Publiskā diskusija „Jaunais Zīda ceļš: Iespējas un Izaicinājumi”

7. maijā Latvijas Transatlantiskā organizācija sadarbībā ASV vēstniecību Latvijā rīkoja diskusijā ar trīs augsta līmeņa ASV ekspertiem „Jaunais Zīda ceļš: Iespējas un Izaicinājumi”. Diskusija bija veltīta Centrālāzijas jautājumiem.  Diskusijas laikā eksperti centās noskaidrot ASV lomu Afganistānā pēc 2014. gada, kā arī to, kā pārmaiņas ietekmēs Latviju. Eksperti atbildēja uz jautājumiem, kā ASV plāno atbalstīt sociālo un ekonomisko attīstību un piedalīties drošības garantēšanā Afganistānā. Tāpat tika diskutēts par ASV lomu Centrālāzijas ceļā uz demokrātisku valsts pārvaldi, cilvēktiesību ievērošanu, valsts izaugsmi un tranzīta attīstību.

Diskusijā piedalījās:  Sjūzena Eliota (Susan M. Elliott) -ASV Valsts sekretāra vietniece Dienvidāzijas un Centrālāzijas jautājumos; Rons Maklarens (Ron J. MacLaren) –Kontradmirālis, Apvienotā ārkārtas pasākumu plānošanas apgādes atbalsta biroja direktors. Donalds Stantons (Donald C. Stanton) -ASV Valsts sekretāra vietnieks  loģistikas un aizsardzības politikas jautājumos.

Diskusiju moderēja: Dr.Edijs Bošs, RSU Eiropas studiju fakultātes docents, žurnālists.

DiskusijaMasu mediju ietekme uz sabiedrisko domu, nacionālo drošību un valstisko identitāti”

10. maijā Latvijas Transatlantiskā organizācija sadarbībā ar Austrumeiropas politikas pētījumu centru un Latvijas Ārpolitikas institūtu aicināja uz diskusiju par masu mediju ietekmi uz nacionālo drošību Latvijā. Diskusijas ietvaros tika skatīti jautājumi par mediju sašķeltības un nacionālo mediju vājuma iespējām  nest negatīvas sekas Latvijas sabiedrībai. Kādā veidā iespējams stiprināt vienotu nacionālo informatīvo telpu un  novērst divu informatīvo telpu pastāvēšanu? Vai iespējams nodrošināt patiesi līdzvērtīgus apstākļus nacionālo kanālu attīstībai iepretim retranslētajiem kanāliem? Kā Latvijas un visas Baltijas mediju vidi ietekmē Krievijas informatīvā telpa? Kā novērst Latgales informatīvo atsvešināšanos un „kluso” integrāciju Krievijas informatīvajā telpā? Vai kopīgas Baltijas informatīvās telpas veidošana ir risinājums?

Diskusijā piedalijās: Artis Pabriks, aizsardzības ministrs; Andis Kudors, Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors; Kaspars Ozoliņš, Modern Times Group (MTG) direktors Baltijas valstīs; Nellija Ločmele, izdevniecības „Ir” galvenā redaktore; Sarmīte Ēlerte, Ministru prezidenta ārštata padomniece nacionālās identitātes, pilsoniskās sabiedrības un integrācijas jautājumos; Aija Cālīte-Duļevska, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētāja vietniece.

Video no diskusijas:

 

JŪNIJS

Video konference: „NATO Summit in Chicago: Lessons Learned”

11. jūnijā Latvijas Transatlantiskā organizācija sadarbībā ar ASV vēstniecību Rīgā rīkoja diskusiju- videokonferenci ar ārpolitikas pētnieku no Brookings institūta Vašingtonā Maiklu O’Hanlonu.  Diskusija tika veltīta aizvadītajam NATO samitam Čikāgā, kurš norisinājās no 20.līdz 21.maijam. Diskusijas gaitā eksperts kopā ar jauniešiem atskatījās uz būtiskākajiem jautājumiem, kuri tika apspriesti Alianses līderu starpā un apkopoja galvenās atziņas pēc kārtējās NATO valstu līderu tikšanās.

Diskusijas moderators – Mārtiņš Daugulis, RSU doktorants un lektors; Eiropas Parlamenta deputāta Krišjāņa Kariņa padomnieks.

Baltijas valstu jaunsargu nometne „Baltijas sargi 2012: Cēsis cauri gadsimtiem”

No 18. līdz 22. jūnijam atpūtas un sporta bāzē „Pipariņi”, Cēsīs un tās tuvākajā Gaujas nacionālā parka teritorijā notika Baltijas valstu jaunsargu nometne „Baltijas sargi 2012: Cēsis cauri gadsimtiem”. Nometni organizēja Rekrutēšanas un Jaunsardzes centrs sadarbībā ar Latvijas Transatlantisko organizāciju. Tajā piedalījās pārstāvji no visām Baltijas valstīm – „Jaunsargi” (Latvija), „Kodututred”, „Noored Kotkad” (Igaunija), „Šauliu sajunga” (Lietuva) un Cēsu novada jaunieši.

Nometnes norisi atbalstīja: NATO Publiskās diplomātijas nodaļa, ASV vēstniecība LatvijāRīgas kuģu būvētavaKonrāda Adenauera fondsCēsu pilsētas domeTaivānas misija Latvijā un Cēsu jauniešu dome. Par ekipējumu nometnes dalībniekiem parūpējās armijas un cīņas sporta preču veikals “Bunkurs 13″.

JŪLIJS

Krievijas jauno līderu vizīte Latvijā 2012

Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) sadarbībā ar partneriem no Krievijas – nevalstiskās organizācijas „Starptautiskie dialogi” izpilddirektoru Grigoriju Amnuelu un Starptautiskā Republikāņu Institūta „IRI” valdes priekšsēdētāju Natāliju Budaevu jau ceturto reizi trīs gadu laikā organizēja projektu „Krievijas jauno līderu vizīte Latvijā”. Jauniešu vizīte norisinājās no 15. – 21. jūlijam. Projekta mērķis  Krievijas jauniešiem sniegt objektīvu informāciju par Latvijā notiekošajiem politiskajiem, sociālekonomiskajiem, militārajiem un kultūras procesiem.

Latvijā viesojās 16 Krievijas jaunie līderi: studenti un jaunie profesionāļi, kas pārstāvēja politikas, izglītības, jurisprudences, žurnālistikas un NVO sektorus. Jaunieši nāca no 7 dažādiem Krievijas reģioniem. Vizītes ietvaros jaunieši tikās ar LR Aizsardzības ministrijas un Ārlietu ministrijas pārstāvjiem, apmeklēja Saeimu un Rīgas domi, kā arī NBS Mīnu kuģu eskadras štābu un viesojās Liepājas radio City Radio.  

Eseju konkurss vidusskolēniem „Europa Secura 2012”

LATO iesaistījās internacionālā konkursā vidusskolas vecuma jauniešiem, lai veicinātu viņu interesi par drošības, Eiropas Savienības, NATO jautājumiem un šo abu organizāciju lomu globālajā drošības sistēmā. Konkurss notika no maija līdz jūlijam trīs kārtās, kur jauniešiem bija jāpiedalās tiešsaistes testā un jāraksta eseja par kādu no organizatoru piedāvātajām tēmām.

Nacionālajiem testa un eseju konkursa uzvarētājiem bija iespēja doties ceļojumā uz Prāgu (Čehija), lai tiktos ar citu valstu uzvarētajiem un kopā piedalītos grupu darbos, dažādās spēlēs un simulācijās par ES un NATO drošības jautājumiem. Starptautiskais projekts notika otro reizi.

SEPTEMBRIS

Rīgas konference 2012

Šī gada 14. un 15. septembrī Rīgā, Melngalvju namā norisinājās ikgadējais augsta līmeņa ārpolitikas un drošības politikas forums Rīgas konference 2012. Konferenci šogad ar savu uzrunu atklāja Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš, kurai sekoja diskusija par Eiro  nākotni. Rīgas Konferencē plaši tika diskutēts par Eirozonas krīzes finansiālajiem, regulatīvajiem, kultūras un ideoloģiskajiem aspektiem un ekonomiskajiem izaicinājumiem, NATO jauno „viedās aizsardzības“ (smart defence) konceptu un Eiropas krīzes politikas ietekmi uz ekonomiskajiem procesiem pasaulē, Eiropas potenciālo ieguldījumu ASV veidotajā politikā Austrumos un citiem aktuāliem tematiem.

Konferenci apmeklēja vairāk kā 300 politiķi, diplomāti, eksperti un žurnālisti no vairāk kā 30 valstīm, lai diskutētu un izteiktu savu viedokli par šī brīža aktuālākajiem jautājumiem starptautiskajā arēnā, iezīmējot Latviju kā nozīmīgu augsta līmeņa viesu tikšanās vietu. Savukārt tiešraidi noskatījās aptuveni 2000 skatītāju no vairāk kā 40 valstīm.

Rīgas konferenci 2012 organizēja Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) sadarbībā ar LR Aizsardzības ministriju un LR Ārlietu ministriju. Konferences norisi atbalstīja ASV Vācijas Maršala fonds, Ziemeļatlantijas līguma organizācija (NATO), Sorosa Fonds – Latvija, Konrāda Adenauera fonds, ASV vēstniecība Latvijā, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Rīgas Dome un AS Latvenergo. Īpašie sadarbības partneri – Audi un Samsung. Informatīvais sadarbības partneris: laikraksts “DIENA”. Informatīvais atbalsts: LETA un DELFI.

Papildus informācija par konferenci, fotoreportāža un video ieraksti ir pieejami Rīgas konferences 2012 mājas lapā www.rigaconference.lv.

Jauno diplomātijas profesionāļu forums 2012

ES mājā 14. un 15.septembrī notika otrais Rīgas konferences Jauno diplomātijas profesionāļu forums, ko LATO organizēja sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā atbalstu. Foruma mērķis bija iesaistīt jauniešus starptautiski aktuālu notikumu apspriešanā, veicināt debates un viedokļu apmaiņu, kā arī sniegt jaunajiem profesionāļiem iespēju piedalīties pasaules līmeņa ekspertu diskusijās. Jauno diplomātijas profesionāļu foruma laikā jaunieši kopā ar citiem topošajiem speciālistiem un moderatoriem  Mārtiņu Dauguli, RSU doktorants, un Andžeju Viļumsonu, LR Ārlietu ministrijas Drošības departamenta direktors, skatījās tiešraidē Rīgas konferences 2012 diskusiju paneļus, debatēja par dzirdētajām idejām un satika konferences ekspertus neformālām sarunām par diskusijās dzirdēto. Izturot atlasi no vairāk 99 jauniešiem forumā piedalījās 40 jaunieši, kas aktīvi uzdeva jautājumus Twitter debatēs, diskutēja ar pieaicinātajiem ekspertiem no konferences, kā arī guva atzinību no viesiem par savu zināšanu un kompetences līmenī. Šogad forumā piedalījās arī 10 jaunieši no Lietuvas un Igaunijas.

OKTOBRIS

Publiskā diskusija „New Transatlantic Strategy After the USA Elections”

17.oktobrī LATO sadarbībā ar NATO Publiskās diplomātijas nodaļu un Konrāda Adenauera fondu rīkoja diskusiju ar ASV Atlantiskās padomes viceprezidentu Damonu Vilsonu. Diskusijas mērķis bija pārrunāt transatlantiskās stratēģijas izmaiņas un tās virzienus pēc prezidenta vēlēšanām ASV.

Damons Vilsons (Damon Wilson) ASV Atlantiskajā padomē strādā ar jautājumiem, kas saistīti ar transatlantisko stratēģiju, stratēģisko iniciatīvu, programmu izstrādi un integrāciju, kā arī institucionālo attīstību un organizatorisko efektivitāti. D. Vilsona atbildība ietver Eiropas, Rietumbalkānu valstu un Melnās jūras reģiona valstu drošības un aizsardzības politikas attīstības veidošanu un stiprināšanu, NATO, transatlantiskās attiecības, Centrālās un Austrumeiropas valstis.

Diskusijas laikā tapa arī video intervija ar D.Vilsonu, ko iespējams skatīt LATO Youtube kanālā:

NOVEMBRIS

Ukrainas žurnālistu vizīte Latvijā un Igaunijā

No 25. novembra līdz 1. decembrim Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) sadarbībā ar NATO Publiskās diplomātijas nodaļu, Sorosa fondu –Latvija un Vācijas Māršala fonda atbalstu organizēja Ukrainas žurnālistu vizīti Latvijā un Igaunijā.

Projekts tapa sadarbībā ar Černomorskas televīzijas kompāniju (Krimas Autonomā Republika), kuras pārstāvji viesojās Latvijā pirmo reizi līdzīgā projektā 2009. gada maijā, kam sekoja raidījumu sērija “Viss ir iespējams” (“Можливо все”).

Projekta ietvaros Latvijā viesojās 12 Ukrainas žurnālisti, lai dalītos pieredzē un mācītos no latviešiem jaunas prasmes pētnieciskajā žurnālistikā. Projekta dalībnieki tika atlasīti sadarbībā ar projekta partneriem pēc vairākiem kritērijiem, vērtējot žurnālistu pieredzi pētnieciskajā žurnālistikā un ņemot vērā žurnālistu pārstāvniecību no maksimāli dažādiem Ukrainas reģioniem.

Projekta mērķi bija iepazīstināt Ukrainas žurnālistus ar Latvijas žurnālistu pieredzi pētnieciskajā žurnālistikā, lai stiprinātu to profesionālo kapacitāti; parādīt dažādus Eiro – integrācijas aspektus gan no Latvijas, gan Igaunijas skatu punkta, kā arī dažādos līmeņos (civiliedzīvotāju ikdiena, policijas darbs, tiesu sistēma, valdība u.c.); kā arī noskaidrot, cik liela ir iedzīvotāju ietekme dažādu politisko jautājumu risināšanā Latvijā.

DECEMBRIS

Publiskā diskusija ar Ilmāru Breidaku un Plt. Zigmundu Balodi

1.decembrī Rīgas Juridiskajā augstskolā notika LATO organizētā diskusija ar Ārlietu ministrijas drošības politikas departamenta NATO un Eiropas drošības politikas nodaļas vadītāju Ilmāru Breidaku un Aizsardzības ministrijas Aizsardzības atašeju Baltkrievijā, Čehijā, Polijā un Ukrainā Plt. Zigmundu Balodi.

Diskusijas laikā runātāji mēģināja rast atbildes uz tādiem jautājumiem kā drošības un aizsardzības politikas loma demokrātisko vērtību stiprināšanā; kā iestāšanās NATO veicinājusi civilā un militārā sektora sadarbību; kā Baltijas jūras reģiona valstis sadarbojas starptautiskajās NATO operācijās un dažādos drošības jautājumos sadarbībā ar ES valstīm, kā arī pārmaiņas attiecībās un sadarbībā ar Ukrainu, Moldovu, Balkānu valstīm un Centrālāziju pēc 2004. gada.

Diskusiju moderēja Austrumeiropas politiskas pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors.