Aizritējusi NATO Samita Simulācijas spēle 2013

17.06.2013. 15:40

Pagājušā nedēļā, 13.jūnijā Latvijas Transatlantiskā organizācija sadarbībā ar ASV vēstniecību Rīgā, Latvijā un ar Aizsardzības ministrijas, Ārlietu  ministrijas un NATO Publiskās Diplomātijas nodaļas atbalstu organizēja NATO Samita Simulācijas spēli Baltijas un Krievijas jauniešiem Rīgā.

Spēlē piedalījās 56 jaunieši no dažādiem Baltijas un Krievijas reģioniem un pilsētām – Kirovas, Maskavas, Sankt-Pēterburgas, Mahačkalas, Ņižņijnovgorodas, Kazaņas, Viļņas, Klaipēdas, Kauņas, Tartu, Tallinas, Rīgas, Tukuma, Valmieras, Jelgavas, Carnikavas un Rēzeknes.

Spēle norisinājās trīs sesijās, atspoguļojot īstu NATO Samita lēmumu pieņemšanas procesu. Jaunieši diskutēja par vairākām nozīmīgām un aktuālām NATO prioritātēm – NATO partnerību, Afganistānu pēc 2014.gada un aizsardzības spēju pilnveidošanu nākotnē.

Spēli vadīja un NATO ģenerālsekretāra lomu uzņēmās Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Sārts.

Par sešām labākajām simulācijas spēles komandām tika atzīta Francija, Itālija, Turcija, Lielbritānija, ASV un Dānija, kuru pārstāvji jūlija vidū dosies izglītojošā braucienā uz NATO galveno mītni Briselē. Kopā tie ir 12 jaunieši:

Pavel Karavaev un Tatiana Glazyrina no Krievijas; Laura Nacyte no Lietuvas; Patrik Maldre, Indrek Mäe, Ernst Armin Tonisson, Kadri Lutter no Igaunijas; kā arī 5 jaunieši no Latvijas – Agnese Gerharde (Rīgas Juridiskā augstskola), Antra Dzene (BA Turība), Otto Tabuns (Rīgas Juridiskā augstskola), Kaspars Adijāns (Latvijas Universitāte) un Guna Začeste (Latvijas Universitāte).

Gan spēles organzatori, gan tās dalībnieki atzina, ka spēle bija ļoti vērtīga pieredze un ļoti efektīvs veids, kā gūt izpratni par lēmumu pieņemšanas procesu NATO. Jaunieši norādīja, ka guva labāku izpratni par to, cik process ir sarežģīts un laikietilpīgs, bet tas ļāva īsā laika posmā apgūt lielu informācijas daudzumu, iepazīties ar dažādiem viedokļiem, pastāvēt par savējo un censties parādīt sevi no labākās puses gan kā komanda, gan idividuāli.

Jaunieši par spēli:

Otto Tabuns (Latvija, apgūst tiesības un diplomātijas studijas Rīgas Juridiskajā augstskolā) spēlē pārstāvēja Turciju

Ņemot vērā iepriekšējo pieredzi piedaloties dažādos LATO pasākumos, nolēmu pieteikties arī uz šo spēli, jo tas ir saistoši gan mācībām, gan arī paša interesei. Manuprāt, spēle ir ļoti brīnišķīgs veids, kā apgūt zināšanas, jo tas nav tikai tīri lasīt teoriju, avīžu rakstus vai pētījumus, bet arī diskutēt, runāties, sekot līdzi. Tās zināšanas, ko es ieguvu šeit pāris stundās, ir vērtīgākas un praktiskākas, nekā, ja es pats par šiem jautājumiem izlasītu un no tā veidotu savu viedokli. Vēlētos nonākt arī īstā NATO samitā, jo tā ir iespēja satikt cilvēkus no dažādām valstīm, gan arī praktiski runāt par detaļām. Apspriežot jautājumus par drošību vai militārajām spējām varbūt nevar atļauties tik daudz retorikas vai runāt bez pamata, jo tie ir jautājumi par drošību, cilvēku dzīvībām, par valsts interesēm, kas ir daudz konkrētāk un interesantāk.

Ilsurs Nafikovs (Krievija, studē doktorantūrā Kazaņas federālajā universitātē) spēlē pārstāvēja Albāniju

Esmu pārliecināts, ka šādas spēles jauniem līderiem, kuri interesējas par starptautiskajām attiecībām, palīdz labāk saprast situāciju un neticēt visai informācijai, kas parādās internetā vai masu medijos, tā palīdz analizēt jautājumus pašiem, formulēt viedokļus. Ja šāda tipa jaunie līderi nākotnē kļūs par politiķiem, būs daudz vieglāk veidot sadarbību dažādos jautājumos, pat ar tādām valstīm kā Ziemeļkoreja, Irāna vai Sīrija. Tā ir lieliska iespēja iegūt jaunus draugus un objektīvu informāciju. Šādas spēles ir ļoti vajadzīgas, tās ir pozitīvas, un tām ir sava vieta jaunās paaudzes izglītošanā.

Elena Gudžiūnaitė (Lietuva, studē ekonomiku un politikas zinātni Glāzgovas universitātē)

Tā kā nākotnē vēlos strādāt kādā no starptautiskajām, daudznacionālajām institūcijām, esmu ļoti ieinteresēta organizācijā, kurā valstis savstarpēji sadarbojas. Piedalīšanās spēlē bija ļoti noderīga, jo guvu iespaidu, kā strādā NATO, redzēt kā tas realitātē notiek. Jāsaka, ka man bija interesanti strādāt šādā vidē. Man noteikti būtu interese piedalīties arī īstā NATO samitā vai kādā citā līdzīgā sanāksmē.

Patriks Maldre (Igaunija, maģistra studijas starptautiskajās attiecībās Barselonas universitātē), spēlē pārstāvēja Franciju

Par NATO samita simulācijas spēli uzzināju no paziņām un nolēmu piedalīties, jo tas izklausījās pēc lieliska pasākuma, kur iegūt pieredzi, turklāt nekad iepriekš šādā simulācijas spēlē nebiju piedalījies. Lai gan es savās maģistra studijās specializējos starptautiskās drošības jautājumos, mums nav bijusi iespēja gūt ieskatu birokrātiskajās procedūrās starptautiskās organizācijās. Šī spēle man deva labu ieskatu, kā NATO patiesībā strādā. Savu karjeru nākotnē ceru saistīt ar Igaunijas Ārlietu ministriju vai ES Ārējo attiecību dienestu, ceru darboties drošības jomā vai arī citās ar starptautiskajām attiecībām saistītās jomās.

Organizatoru vārdā LATO sirsnīgi sveic spēles uzvarētājus un pateicas visiem jauniešus, kas piedalījās NATO Samita Simulācijas spēlē 2013!