Noslēdzies starptautiskais konkurss vidusskolēniem “Aliante 2013

11.07.2013. 10:18

No 30.jūnija līdz 5.jūlijam 2 jaunieši pārstāvēja Latviju unikālajā projektā Aliante, kas ir vienīgais šāda veida konkurss pasaulē pēc tā ģeniālās koncepcijas un ievērojamā starptautiskā mēroga.

Jau ziņojām, ka Latviju pārstāvēja 2 Rīgas 1.ģimnāzijas skolēni Mikus Pētersons un Mareks Zēvalds. Abi puiši kopā ar 2 poļu jauniešiem – Aleksandra Chudaś un Aleksander Kwiatkowski izcīnija godpilno 4.vietu un iespēju doties 10 dienu braucienā uz Turciju. Tuvajos Austrumos 5 uzvarētāju komandas sagaidīs Turcijas Bruņotie Spēki. Uzvarētāji viesosies militārajos objektos, aizsardzības akadēmijās un jūras kara bāzēs, kopumā vairāk kā 15 dažādās vietās no Ankaras līdz Stambulai.

Tomēr iegūt iespēju tikt uzņemtiem Turcijā nebija nemaz tik viegli – jauniešiem 5 dienas bija jācīnās pierādot sevi gan teorētiskos, gan fiziskos pārbaudījumos. Ļoti svarīgi bija sadarboties komandā, un, kā uzsver pasākuma idejas autors Zbyn?k Pavlač?k, tieši prasme sadarboties sarežģītos apstākļos bija galevnā atslēga uz uzvaru.

Šis uzvaras brauciens ir ļoti īpašs, jo pirmo reizi 12 gadu projekta vēsturē Turcijas Aizsardzības ministrija ir vērusi durvis šāda veida pasākumam civiliedzīvotājiem.

Projekta dalībnieks Mikus Pētersons par konkursu: Konkurss ‘Aliante 2013’ man paliks atmiņā ar iespēju citas valsts apskatīšanu apvienot ar savu zināšanu pārbaudi un ar fiziskās kondīcijas testēšanu neierastos apstākļos. Protams, bija gan veiksmes, gan neveiksmes visa konkursa garumā. Viegli nebija, bet tās ir sacensības ar citu valstu labākajiem pārstāvjiem, tādēļ  neko citu nemaz nevarēja gaidīt. Protams, esmu gandarīts par doto iespēju pavadīt 5 dienas Stokholmā un vēl vairāk par izcīnīto braucienu uz Turciju. Liels paldies visiem organizatoriem par šī konkursa izveidi, būs atmiņas, ko atcerēties vēl ilgi!

Projekta dalībnieks Mareks Zēvalds par konkursu: “Dalība konkursā Aliante 2013 deva, protams, neatsveramu pieredzi un zināšanu papildinājumu. Fināla norisi var nošķirt divos posmos – teorētiskajā un praktiskajā. Jānorāda, ka nenoliedzami es progresēju intelektuālā līmenī, izzinot nianses starptautisko attiecību, NATO darbības un struktūras jautājumos, uzlaboju savu erudīciju vispārīgos jautājumos, kas skar gan mani, gan lielākā mērogā Eiropu un pasauli, kā arī, iespējams arī svarīgākais, saziņā ar citu valstu dalībniekiem izpratu viņu domāšanas veidu gluži vienkārši sarunājoties par ikdienišķām lietām, kas man nākotnē noderēs kā instruments veiksmīgākai lēmumu pieņemšanai un pilnvērtīgākai domāšanai kā tādai. Otrā daļa – praktiskā – bija individuālās un komandas pieejas apvienojums. Varu droši teikt, ka organizatoriskā līmenī viss bija izcili, un katrs pārbaudījums prasīja gan taktisko domāšanu, gan labu fizisko sagatavotību, bet lielākais prieks bija iegūtā mācība – turpmāk mana pieeja komandas darbam būs citāda. Laika ierobežojums, pilnīgi jauni, vēl neiepazīti komandas biedri un neparedzami pārbaudījumi lika man saprast, ka pacietība un nesteidzība īstajā brīdī pēc inerces dos daudz veiksmīgāku rezultātu vēlāk nekā haotiska steiga tagad un fiasko noslēgumā. Vēlreiz uzsvēršu, ka Aliante 2013 konkursa modelis ir teicams – tas apvieno gan gara, gan miesas spēku un motivē nākotnes dalībniekus būt daudzpusīgākiem, kas manuprāt arī sakrīt ar pašu galveno šī notikuma tēmu – pieejai globāliem jautājumiem nepieciešams būt daudzšķautņainai!

Foto: dalībnieku apbalvošanas ceremonija.