LATO 2013. gada darbības pārskats

03.01.2014. 10:54

2013. gads Latvijas Transatlantiskajai organizācijai bijis gana darbīgs. Esam organizējuši publiskās diskusijas ar valstu un pasaules līmeņa līderiem, akadēmiķiem un ekspertiem, piedalījušies jau otrās Baltijas jaunsargu nometnes tapšanā un norisē, organizējuši Baltijas un Krievijas jauniešu NATO Samita simulācijas spēli, šogad palīdzējām Latvijas jauniešiem gūt panākumus starptautiskajā projektā Aliante. Jau astoto gadu pēc kārtas norisinājās arī ievērojamais ārpolitikas un drošības forums Rīgas konference 2013, kā arī tā pavadošie pasākumi – Rīgas process un Jauno Diplomātijas profesionāļu forums. Gadu LATO noslēdza ar konferenci, kas ievadīja plašāku pasākumu kopumu 2014. gadā ar mērķi atzīmēt 10. gadadienu kopš Latvijas pievienošanās NATO.

Zemāk plašāks ieskats 2013. gada notikumos.

JANVĀRIS

Diskusija ar Gruzijas ārlietu ministri Maiju Pandžikidzi (Maia Panjikidze)

14. janvārī Latvijas Transatlantiskā organizācija sadarbībā ar Baltijas Melnās Jūras aliansi organizēja diskusiju ar Gruzijas ārlietu ministri Maiju Pandžikidzi (Maia Panjikidze). Diskusijas mērķis bija noskaidrot aktuālās Gruzijas ārpolitikas pamatnostādnes, turpmākās attiecības ar Krieviju un nākotnes ārpolitikas stratēģiju.

Ministre 4.janvāra intervijā (Democracy & Freedom Watch) norādīja: „Katras valsts interesēs ir sadarbība ekonomiskā izdevīguma labā, un, balstoties uz to, Gruzija un Krievija var atjaunot savas attiecības, lai vēlāk tās paceltu nākamajos līmeņos – politiskā, kulturālā un sociālā līmenī.” LATO rīkotajā diskusijā bija iespējams plašāk uzzināt par to, kāda ir Gruzijas oficiālā nostāja ārpolitikas jautājumos, kādas ir tās intereses.

Diskusija norisinājās viesnīcā Radisson Blu Rīdzene Hotel, to modrēja LATO valdes loceklis un Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds.

FEBRUĀRIS

Publiskā diskusija par Vācijas Māršala fonda pētījumu

28. februārī Latvijas Transatlantiskā organizācija ar Kondrāda Adenaurera Fonda atbalstu organizēja diskusiju par ASV Vācijas Māršala fonda pētījuma „Transatlantic Trends Survey 2012” rezultātiem. Pētījuma rezultātus prezentēja projekta vadītāja: ASV Vācijas Māršala fonda pētniece Konstance Stelzenmuellere. Diskusiju moderēja LU Sociālo zinātņu fakultātes Politikas zinātnes nodaļas profesore Žaneta Ozoliņa.

Transatlantic Trends Survey 2012 ir ikgadējs pētījums, kas apkopo dažādu ārpolitikas rādītājus un datus par ASV, Krieviju, Turciju un 12 Eiropas valstīm: Bulgāriju, Franciju, Vāciju, Itāliju, Nīderlandi, Poliju, Portugāli, Rumāniju, Slovākiju, Spāniju, Zviedriju un Lielbritāniju. Pētījums atklāj kā Eiropas un Amerikas iedzīvotāji redz un uztver transatlantiskos izaicinājumus un starpvalstu ārējās politikas darbības efektivitāti. Šajā pētījumā jo īpaši tika uzsvērtas tādas tēmas kā Eiropas un ASV uztvere par globālās krīzes sekām, Eiropas valstu iedzīvotāju domas par notikušajām ASV prezidentālajām vēlēšanām, kā arī par drošības un aizsardzības jautājumiem Afganistānā, NATO, Sīrijā un Irānā. Tāpat tika iekļautas tādas tēmas kā Āzijas reģiona uzplaukums un Krievijas loma globālajā sistēmā.

Pētījumu izstrādāja ASV Vācijas Māršala fonds sadarbībā ar Compagnia di San Paolo kā arī ar Zviedrijas Ārlietu ministrijas un vairāku fondu atbalstu: Funda??o Luso-Americana, Fundación BBVA, Communitas Foundation, Open Society Foundation.

MAIJS

SHAPE StratCom vadītāja Marka Leitija publiskā lekcija

13. maijā Latvijas Transatlantiskā organizācija sadarbībā ar Ārlietu un Aizsardzības ministrijām aicināja uz  sabiedroto spēku augstākās virspavēlniecības Eiropā Stratēģiskās komunikācijas vadītāja Marka Leitija (Mark Laity) publisko lekciju „Perception becomes reality – the Strategic Communications challenge”.

M. Leitijs ir vadošais NATO Stratēģiskās komunikācijas (StratCom) eksperts, kas piedalījies StratCom politikas izstrādāšanā un ieviešanā, kā arī ir ilggadējs bijušais BBC korespondents. M. Leitija vadītais Stratēģiskās komunikācijas departaments koordinē visas NATO militārās informācijas operācijas.

Lekcijas galvenais mērķis bija iepazīstināt ar NATO Stratēģiskās komunikācijas principiem, ar tās nozīmi un pielietojumu šobrīd aktuālo starptautisko drošības jautājumu risināšanā. Lekcijā tika aplūkoti jautājumi – kā uzvarēt informācijas karā, kādi līdzekļi ir izmantojumi, lai izplatītu spēcīgu vēstījumu, kāda loma ir Stratēģiskajai komunikācijai realitātes konstruēšanā, kā arī par Stratēģiskās komunikācijas lomu starptautiskajās operācijās.

Publiskā diskusija ar Gruzijas aizsardzības ministru Irakli Alasania

22. maijā Latvijas Transatlantiskā organizācija, Baltijas – Melnās jūras alianse sadarbībā ar Latvijas Republikas Aizsardzības ministriju aicināja uz publisko diskusiju ar Gruzijas aizsardzības ministru Irakli Alasania un Latvijas bijušo Valsts prezidentu (2007-2011) un Saeimas Nacionālas Drošības komisijas priekšsēdētāju Valdi Zatleru par aktuālākajiem Gruzijas drošības un aizsardzības jautājumiem, NATO integrāciju un attiecībām ar Krieviju.

Irakli Alasania ir Gruzijas aizsardzības ministrs, 2012. gadā izveidotās koalīcijas „Gruzijas sapnis” (Georgian Dream) līdzdibinātājs. I. Alasania izveidojis un vadījis politisko partiju „Mūsu Gruzija – Brīvie demokrāti” (Our Georgia – Free Democrats), kā arī izveidojis Gruzijas aliansi (Alliance of Georgia). Iepriekš I. Alasania darbojies kā Gruzijas pastāvīgais pārstāvis Apvienoto Nāciju Organizācijā un bijis Abhāzijas autonomās valdības priekšsēdētājs. I.Alasania bijis Gruzijas Nacionālās Drošības padomes sekretāra vietnieks. Viņš ieņēmis iekšlietu ministra vietnieka amatu un bijis atbildīgs par antiteroristisko aktivitāšu plānošanu un īstenošanu. I. Alasania darbojies Gruzijas vēstniecībā ASV, Kanādā un Meksikā.

JŪNIJS

Baltijas jaunsargu nometne

No 3. līdz 5. jūnijam notika jau otrā Baltijas jaunsargu nometne „Baltijas sargi 2013”, kuru šogad organizēja Lietuvas Atlantiskā līguma asociācija (LATA).  Nometne, kurā tikās Lietuvas, Latvijas un Igaunijas jaunsargi,  notika Lietuvas Nacionālo bruņoto spēku skolā.

Nometnes pirmajā dienā Baltijas jaunsargi apguva ieroču montāžas iemaņas un veica AK4 ieroča apstrādes testu, kas ietvēra drošības pārbaudi, montāžu un ieroča aktivizēšanu un neitralizēšanu. Nometnē tika izspēlētas iebrukšanas simulācijas, kurās tika pārbaudītas dažādas taktiskās stratēģijas, reaģēšanas spējas uz uzbrukumiem un jaunsargu spējas organizēties komandas darbam. Jaunsargi nometnes laikā pārbaudīja savu fizisko gatavību, piedaloties dažādās šķēršļu joslās. Tāpat jaunieši nometnes laikā klausījās lekcijas par NATO vēsturi un šīs organizācijas nozīmīgumu Baltijas valstīm. Lekcijas pasniedza LATA valdes locekle Rimante Budrīte.

Otro dienu Baltijas jaunsargu nometnes dalībnieki aizvadīja Kazlu Rūda Treniņu centrā, kurā izmantoja teorētisko apmācību laikā iegūtās zināšanas par taktiskajiem uzbrukumiem un pārbaudīja savas ieroču lietošanas prasmes. Jaunieši pierādīja arī savu precizitāti šautuvē, kurā visiem tika dota iespēja izmēģināt darboties ar ieroci.

Jaunsargu nometnes noslēgumā notika svinīgā ceremonija, kurā dalībnieki uzklausīja Lietuvas, Latvijas un Igaunijas jaunsargu vadītāju pateicības vārdus. Jaunajiem censoņiem diplomus pasniedza LATA prezidents Audrius Skaistis un Igaunijas vēstnieks Lietuvā Tomass Kuks.  Noslēgumā organizatori un atbalstītāji uzsvēra nometnes „Baltijas Sargi 2013” nozīmīgumu Baltijas jaunsardzes kustību vienotības veicināšanai un stiprināšanai.

NATO Samita simulācijas spēle Baltijas un Krievijas jauniešiem

13. jūnijā Latvijas Transatlantiskā organizācija sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā un ar Aizsardzības ministrijas, Ārlietu  ministrijas un NATO Publiskās Diplomātijas nodaļas atbalstu organizēja NATO Samita Simulācijas spēli Baltijas un Krievijas jauniešiem Rīgā.

Spēlē piedalījās 56 jaunieši no dažādiem Baltijas un Krievijas reģioniem un pilsētām – Kirovas, Maskavas, Sankt-Pēterburgas, Mahačkalas, Ņižņijnovgorodas, Kazaņas, Viļņas, Klaipēdas, Kauņas, Tartu, Tallinas, Rīgas, Tukuma, Valmieras, Jelgavas, Carnikavas un Rēzeknes.

Spēle norisinājās trīs sesijās, atspoguļojot īstu NATO Samita lēmumu pieņemšanas procesu. Jaunieši diskutēja par vairākām nozīmīgām un aktuālām NATO prioritātēm – NATO partnerību, Afganistānu pēc 2014. gada un aizsardzības spēju pilnveidošanu nākotnē.

Spēli vadīja un NATO ģenerālsekretāra lomu uzņēmās Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Sārts. Par sešām labākajām simulācijas spēles komandām tika atzīta Francija, Itālija, Turcija, Lielbritānija, ASV un Dānija, kuru pārstāvji jūlija vidū devās izglītojošā braucienā uz NATO galveno mītni Briselē.

JŪLIJS

Starptautiskā konkursa vidusskolēniem Aliante fināls Stokholmā

No 30. jūnija līdz 5. jūlijam divi jaunieši pārstāvēja Latviju unikālajā projektā Aliante, kas ir vienīgais šāda veida konkurss pasaulē un izceļas ar tā ģeniālo koncepciju un ievērojamo starptautisko mērogu.

Latviju pārstāvēja divi Rīgas 1. ģimnāzijas skolēni – Mikus Pētersons un Mareks Zēvalds. Abi puiši kopā ar diviem poļu jauniešiem – Aleksandra Chudaś un Aleksander Kwiatkowski izcīnija godpilno 4. vietu un iespēju doties desmit dienu braucienā uz Turciju.

Lai izcīnītu šo iespēju, jauniešiem piecas dienas bija jācīnās pierādot sevi gan teorētiskos, gan fiziskos pārbaudījumos. Ļoti svarīgi bija sadarboties komandā, un, kā uzsver pasākuma idejas autors Zbyn?k Pavlač?k, tieši prasme sadarboties sarežģītos apstākļos bija galvenā atslēga uz uzvaru. 

 SEPTEMBRIS

Rīgas konference 2013

6. un 7. septembrī, Rīgā, Mazajā Ģildē, jau astoto gadu pēc kārtas norisinājās Ziemeļeiropā lielākais ārpolitikas un drošības forums „Rīgas konference 2013”, kura šogad pulcēja 33 valstu pārstāvjus diskusijām par šī brīža aktuāliem izaicinājumiem pasaules politiskajā telpā.

Konferenci atklāja Latvijas Republikas Ministru prezidents  Valdis Dombrovskis, Horvātijas Republikas premjerministrs Zoran Milanović (Zoran Milanović), OECD ģenerālsekretāra vietnieks Īvs Leterme (Yves Leterme) un Progresīvās Politikas Pētījumu Centra priekšsēdētājs, bijušais Grieķijas Republikas ekonomikas un finanšu ministrs Janoss Papantoniu (Yannos Papantoniou). Atklāšanas diskusijā viņi dalījās savā viedoklī par to, kā Eiropai saglabāt globālo konkurētspēju krīzes radītos paaugstinātā riska apstākļos.

Konferences laikā divu dienu garumā tika diskutēts par NATO kā Eiropas Savienības izaugsmes atslēgu, enerģētikas tirgus attīstību nākotnē, Krievijas iekšpolitikas izaicinājumiem un attīstības ietekmi uz starptautiskām attiecībām, Islāma lomas pieaugumu Centrālāzijas valstu politikā, pasaules lielvalstu šī brīža ietekmi uz globālo pasaules tendenču fona, kā arī Austrumu partnerības attīstības izaicinājumiem, NATO un ES stratēģiskajām perspektīvām attiecībā uz reģionāliem spēlētājiem.

Spilgtākie konferences brīži foto un video formātā ir pieejami Rīgas konferences mājas lapā www.rigaconference.lv.

Rīgas process

5. un 6. septembrī, gatavojoties Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienības Padomē 2015. gada pirmajā pusē, „Rīgas konferences 2013” priekšvakarā „Rīgas process” jau trešo reizi pulcēja ekspertus no 12 valstīm, lai kopsolī ar četru ārpolitikas institūtu ziņojumu „Ceļā uz Eiropas globālo stratēģiju” dotu savu ieguldījumu debatēs par Eiropas globālo stratēģiju pirms Eiropadomes 2013. gada decembra tikšanās.

Nākotnes scenāriju darbnīca „Rīgas process” ir daļa no ASV Vācu Maršala fonda iniciatīvas „Rīgas process – ceļš uz Eiroatlantisko nākotni”. Nākamie divi semināri notiks 2014. gadā. Katra tikšanās reize pulcē valstu vadītājus, akadēmiķus, profesorus un uzņēmējus no Eiropas un ASV, un to diskusijas ir vērstas uz būtiskām izmaiņām Eiropas Savienībā pēc krīze pārvarēšanas, tostarp Eiropas maigo un stingro varu, kā arī Eiropas globālā spēka attīstību un transatlantiskās perspektīvas nākotni. Projektu organizē ASV Vācijas Maršala fonds (GMF US) un Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) sadarbībā ar Latvijas Ārlietu ministriju, Compagnia di San Paolo un GE fondu.

Rīgas konferences 2013 bukleta „Pēc krīzes: Eiropa un pasaule 2025. gadā” atklāšana

5. septembrī Latvijas Kara muzejā notika Eiropas attīstības scenāriju ekspertu darbnīcas „Rīgas process” izstrādāto scenāriju prezentācija. Izdevums ir darba grupu priekšlikumu apkopojums no iepriekšējiem procesa 2012. gada septembra un 2013. gada marta semināriem.

Bukletā „Pēc krīzes: Eiropa un pasaule 2025. gadā” (Post Crisis: Europe and the World in 2025) ir apkopoti scenāriji par Eiropu kā ārpolitikas spēlētāja lomu, balstoties uz četriem dažādiem pieņēmumiem par eirozonas krīzes sekām: pilnīga un daļēja sadrumstalotība, daļēja un pilnīga integrācija.

Publikācija pieejama: http://lato.lv/2013/09/3055/

Jauno Diplomātijas Profesionāļu forums

6. un 7. septembrī norisinājās trešais Rīgas Konferences Jauno Diplomātijas Profesionāļu Forums, kurš šogad pulcēja jau 60 jaunos līderus no 30 valstīm. Forums ir „Rīgas konferences 2013” pavadošais pasākums, kas notika ar mērķi konferences dienaskārtībā iesaistīt nākotnes līderus.

Piektdienas forumā notika divas paneļdiskusijas. Atklāšanas sesijā tika diskutēts par NATO Partnerībām, otrajā – iztirzāts jautājums par dzimumu perspektīvas integrāciju starptautiskajā dienaskārtībā.

Jauno diplomātijas profesionāļu foruma otrās dienas programma bija intensīva un dinamiska, un tās dalībnieki sekoja līdzi „Rīgas konferences 2013” tiešraidei, piedalījās dažādos grupu darbos, kuros izstrādās rekomendācijas politiskās situācijas uzlabošanai, kā arī tikās ar „Rīgas konferences 2013” viesiem, to skaitā – starptautiski atzītiem ekspertiem.

Jaunieši dalībai forumā tika izvēlēti pēc plaša atlases procesa, kurā vērtēšanas komisijai bija jāizvēlas 60 labākie kandidāti starp vairāk kā 950 pieteikumiem. Forumā piedalījās dalībnieki no Eiropas valstīm, kā arī Ukrainas, Azerbaidžānas, Armēnijas, Gruzijas, ASV, Kanādas un citām.

Pilns dalībnieku saraksts, kā arī foruma programma pieejama www.rigaconference.lv/ydpf

Konkursa vidusskolēniem Aliante dalībnieki iepazīst NATO armijas kara bāzes Turcijā

No 24. septembra līdz 3. oktobrim divi Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolēni Mikus Pētersons un Mareks Zēvalds devās starptautiskā konkursa Aliante 2013 uzvarētāju braucienā uz Turciju.

Konkursa Aliante mērķis ir veicināt jauniešu izpratni par Ziemeļatlantijas Līguma organizācijas lomu un darbību, kā arī aizsardzības un ārpolitikas aktualitātēm kopumā. Šogad piecām uzvarētāju komandām bija iespēja apmeklēt Turciju, kas ir nozīmīgs NATO partneris, sniedzot būtisku ieguldījumu vairākās NATO militārajās operācijās. Līdz ar to iespēja apmeklēt dažas no Turcijas militārajām bāzēm bija īpaši unikāla iespēja uzvarētāju komandām.

Brauciena laikā jaunieši viesojās vairākās Turcijas pilsētās no Ankaras līdz Stambulai. Jaunieši apmkelēja Turkish Aerospace Industries Inc, Avio Pētniecības un Apmācību Centru, NATO armijas un kara bāzes, Turcijas Kara Akadēmiju, Militāro muzeju un vairākus citus nozīmīgus Turcijas kultūras un vēstures objektus. Otrajā vizītes dienā jaunieši tikās ar Latvijas vēstnieku Turcijā Ati Sjanīti.

NOVEMBRIS

Diskusija “Gruzija un Austrumu partnerība: pēc prezidenta vēlēšanām, pirms Viļņas samita”

5. novembrī Gruzijas vēstniecība Latvijā sadarbībā ar Latvijas Transatlantisko organizāciju  un Latvijas Ārpolitikas institūtu organizēja publisko diskusiju “Gruzija un Austrumu partnerība: pēc prezidenta vēlēšanām, pirms Viļņas samita”.

Diskusijas mērķis bija palūkoties uz Gruzijas pēdējo gadu attīstību pretī integrācijai Eiropas un Eiro-Atlantiskajās institūcijās, kā arī divām šogad notikušajām vēlēšanām Gruzijā, kā arī Austrumu partnerības samitu Viļņā un to, ko tās solīja Austrumu partnerības un Gruzijas attīstībai.

Diskusijas dalībnieki bija Gruzijas parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Usupašvili (David Usupashvili) un Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa. Diskusiju vadīja Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds.

Starptautiskā konference “Tuvojoties Baltijas valstu dalības NATO 10. gadadienai: Sasniegumi un nākotnes perspektīvas”

28. novembrī starptautiskajā konferencē “Tuvojoties Baltijas valstu dalības NATO 10. gadadienai: Sasniegumi un nākotnes perspektīvas” tika diskutēts par Baltijas un Višegradas valstu sasniegumiem pēdējās desmitgades laikā, ieguvumiem no dalības NATO, valstu lomu aliansē, savstarpējo militāro sadarbību NATO ietvaros, NATO publiskās diplomātijas attīstību pēdējo 10 gadu laikā, kā arī topošo Stratēģiskās komunikācijas centra izveidi Latvijā.

Konferencē piedalījās bijušie un esošie ārlietu un aizsardzības ministri, diplomāti, politiķi, akadēmisko aprindu pārstāvji, zinātnieki un eksperti no Baltijas un Višegradas valstīm. Tā atklāja pasākumu sēriju, kas norisināsies visa 2014. gada garumā un būs veltīta Baltijas valstu dalības NATO 10. gadadienai. Pasākumu organizēja Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) sadarbībā ar Aizsardzības ministriju un Ārlietu ministriju. Konferences norisi atbalstīja arī Ziemeļatlantijas līguma organizācija (NATO) un Konrāda Adenauera fonds.

Video no konferences