Jaunieši debatē par Latvijas dalību NATO

31.03.2014. 17:38

Sestdien, 29. martā Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā norisinājās ikgadējais Nacionālais popera debašu turnīrs. Šoreiz jaunieši diskutēja par tēmu “Latvijas dalība NATO ir/nav uzlabojusi Latvijas ārējo drošību”. Turnīrs pulcēja kopā 44 komandas, 132 debatētājus, 21 debašu treneri un 28 tiesnešus no visas Latvijas. 

Debatējot gan latviešu, gan angļu valodās tika izspēlētas trīs debašu kārtas, kurās noskaidrojās pusfinālisti, pēc tam – finālisti. Pusfinālā latviešu valodā cīnījās Cēsu Valsts ģimnāzija, divas Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas komandas, kā arī apvienotā Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas un Āgenskalna Valsts ģimnāzijas komanda. Angļu valodā pusfinālā debatēja Rīgas Zolitūdes ģimnāzija, Liepājas Valsts 1. ģimnāzija, Liepājas 15. vidusskola un Rīgas Valsts 1. ģimnāzija.

Finālā latviešu valodā iekļuva Cēsu Valsts ģimnāzija un Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, taču uzvaru izcīnīja Cēsu komanda – Sintija Tarasova, Marta Rudzīte un Edgars Klētnieks. Savukārt angļu valodas debatēs sacentās Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas un Liepājas 15. vidusskolas komandas, no kurām uzvaru Nacionālajā debašu turnīrā guva Liepājas komanda – Rihards Pēteris Ročāns, Emīls Dārziņš un Elvijs Lagzdiņš.

Pasākumā piedalījās un uzvarētājus sveica arī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, kurš uzteica jauniešu erudīciju un prasmes, kā arī aicināja turpināt sekot drošības jautājumiem, jo, kā to parāda pēdējā laika notikumi Ukrainā, šī tēma nedrīkst zaudēt savu aktualitāti.

29. martā apritēja tieši desmit gadi kopš Latvija ir kļuvusi par pasaulē spēcīgākās militārās alianses – Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) – dalībvalsti. Līdz ar to, šis ir īstais laiks, lai visas valsts un sabiedrības līmenī diskutētu par ieguvumiem un izaicinājumiem, ko sniedz šī dalība, kā arī palūkotos uz aizsardzības sadarbības nākotnes perspektīvām. Nacionālais popera debašu turnīrs bija viens no Latvijas dalības NATO desmitgadei veltītajiem pasākumiem, uz ko 29. martā tika aicināti interesenti.

Debašu kustība Latvijā izveidota 1994. gadā. Tās iniciatori ir ASV Miera korpusa brīvprātīgie. Debates – tā ir prāta un izziņas spēle vidusskolēniem, kas rosina viņus izmantot dažādu papildus literatūru, māca milzīgajā informācijas klāstā atrast noderīgo, klasificēt to, izmantot iegūtos faktus viedokļa aizstāvēšanai, brīvi, pārliecinoši runāt auditorijas priekšā, aplūkot problēmu dažādos aspektos.

Debatēs komanda no trim dalībniekiem pārliecina tiesnešus par savu uzskatu patiesīgumu. Tiek izmantoti fakti un materiāli no grāmatām, publikācijām periodiskajos izdevumos un citiem informācijas avotiem. Darbojoties debatēs, jaunieši ir apgūst prasmi sekmīgi strādāt ar dažādiem informācijas avotiem, analizēt un apkopot datus, ieklausīties oponentu viedoklī un, to respektējot, pārliecināt tiesnešus par savu uzskatu pārākumu. Debatējot jaunieši apliecina arī savu prasmi strādāt komandā.
Debašu turnīru organizē biedrība Debašu centrs un Latvijas Transatlantiskā organizācija, pasākumu atbalsta NATO Publiskās diplomātijas nodaļa.
FOTO no pasākuma