LATO aicina Ministru kabinetu neatliekami reaģēt uz nacionālās drošības draudiem

22.04.2014. 12:55

Latvijas Transatlantiskā organizācija (turpmāk – LATO) aicina Ministru kabinetu neatliekami reaģēt uz nacionālās drošības draudiem, ko rada Krievijas veiktā Krimas okupācija un draudi Ukrainas pastāvēšanai. 

Krievija  apdraud nevien Ukrainu, bet visas kaimiņvalstis un Eiropu kopumā. Līdzšinējā valdības attieksme pret aizsardzību un iedzīvotāju drošību ir bijusi bezatbildīga gan plānojot aizsardzības budžeta  samazināšanu, neievērojot starptautiskās saistības Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (turpmāk — NATO) kolektīvās aizsardzības ietvaros, gan izvairoties no iedzīvotāju drošībai būtisku lēmumu pieņemšanas. Ministru kabinetam neatliekami jāpievēršas nacionālās drošības apdraudējumu kompleksai novēršanai.

LATO aicina Ministru kabinetu līdz Saeimas vēlēšanām pieņemt sekojošus atbildīgas politikas lēmumus, kā arī virzīt šos lēmumus apstiprināšanu Saeimā:

1. Nodot apstiprināšanai Saeimā Aizsardzības ministrijas sagatavoto likumprojektu un rīcībplānu aizsardzības budžeta palielināšanai līdz 2% no iekšzemes kopprodukta līdz 2020.gadam.

2. Ierobežot Eiropas Savienības (turpmāk – ES) nodokļu maksātāju līdzekļu un eksporta atbalsta finansējuma pieejamību 2014-2020.gada ES plānošanas periodā uzņēmumiem ar tiešu atkarību no viena augsta politiskā riska eksporta tirgus valstī, pret kuru ieviestas starptautiskas sankcijas.

3. Atbalstīt termiņuzturēšanās atļauju (turpmāk – TUA) tirdzniecības ierobežojumus ņemot vērā pastāvošos nacionālās drošības draudus:

3.1. Izslēdzot no TUA saraksta ES un NATO valstīm nedraudzīgu valstu pilsoņus;

3.2. Atceļot ieguldījumus nekustāmajā īpašumā kā pamatu TUA saņemšanai;

3.3. Palielinot TUA cenu par ieguldījumu uzņēmumu pamatkapitālā.

4. Pieņemt pasākumu plānu gāzes un elektrības tirgus liberalizācijas ietvaros, lai ilgtermiņā būtiski samazinātu enerģētisko atkarību no Krievijas.

5 Stiprināt mazākumtautību skolu vispārējās izglītības programmu izmantojot ES finansējumu, nodrošināt pāreju uz latviešu valodas īpatsvara būtisku pieaugumu mazākumtautību skolu mācību programmās līdz 2018.gadam.

6. Novērst cenzētu Krievijas informācijas kanālu apraidi un retranslāciju Latvijā, ievērojot Satversmes 100. pantu, piešķirt ilgtermiņa finansējumu Latvijas sabiedriskajiem medijiem satura krievu valodā radīšanai un izplatīšanai televīzijā, radio un internetā, kā arī atbalstīt Baltijas valstu sabiedrisko mediju televīzijas kanālu krievu valodā.

7. Militārās drošības jomā pabeigt sarunas par NATO sauszemes militāro bāzu izveidošanu valsts teritorijā. Iekšlietu ministrijai un Zemessardzei palielināt finansējumu personāla un aprīkojuma nodrošinājumam. Aicinām Saeimā veidot ikgadējās drošības politikas debates, kurās ir iespēja iesaistīties visiem sabiedrības pārstāvjiem, veicinot diskusijas par militāro draudu analīzes rezultātiem un valsts drošības prioritātēm.