Šodien darbu sāk ārpolitikas un drošības forums „Rīgas konference 2014”

12.09.2014. 21:58

Ar spraigām diskusijām šodien sāksies viens no Ziemeļeiropā nozīmīgākajiem ārpolitikas un drošības politikas forumiem – „Rīgas konference 2014”, kurš Rīgā norisināsies jau devīto gadu pēc kārtas. Vairāk kā 420 dalībnieku, tostarp augsta ranga amatpersonas, ministri, diplomāti, eksperti un mediju pārstāvji no 35 valstīm pulcēsies Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā – Gaismas pilī, lai divu dienu laikā diskutētu par šī brīža pasaules notikumiem un aktualitātēm drošības politikā. 

 Ar īpašu uzrunu konferenci atklās Latvijas Republikas premjerministre Laimdota Straujuma, savukārt pirmajā diskusiju panelī OECD ģenerālsekretārs Anhels Gurrija (Angel Gurría), Eiropas Savienības attīstības komisārs Andris Piebalgs, Saksijas – Anhaltes Finanšu ministrs, Starptautiskās Ekonomikas katedras vadītājs Otto von Guericke Universitātē Karls-Heinzs Paks (Karl-Heinz Paqué), Seima deputāts un bijušais Lietuvas Ministru prezidents Andrius Kubilius spriedīs par to, kā Eiropai pielāgot globālo konkurētspēju krīzes radītos un paaugstināta riska apstākļos.

Konferences laikā divu dienu garumā tiks diskutēts par Krievijas izvērsto agresiju pret Ukrainu un šī konflikta iespējamām sekām; eksperti dalīsies viedoklī par aizvadīto NATO Velsas samitu, gaidāmo Rīgas Austrumu Partnerības samitu un pārmaiņām, ko tas varētu nest; tiks analizēti izaicinājumi vienota enerģijas tirgus izveidē Eiropā, kā arī apspriesta populisma, nacionālisma un ekstrēmisma ietekmes palielināšanās. Vienlaikus, uzsvars tiks likts arī uz sankciju izraisītajām ekonomiskajām un finanšu sekām, kuras var būtiski sasvērt pasaules varas kausus.

Visiem interesentiem būs iespēja vērot konferences tiešraidi tās oficiālajā mājas lapā www.rigaconference.lv , kā arī portālos Delfi.lv un LA.lv, Aizsardzības ministrijas un Ārlietu ministrijas mājas lapās. Tāpat video tiešraide skatītājiem būs sarūpēta Lattelecom interaktīvās televīzijas un Lattelecom interneta televīzijas 1.kanālā, kā arī veselu nedēļu paneļdiskusiju ieraksti būs pieejami Lattelecom TV arhīvā.

Tiešraides dalībnieki ir aicināti piedalīties konferences diskusijās un apmainīties ar viedokļiem sociālajos tīklos Twitter un Facebook, kā arī uzdot jautājumus paneļdiskusiju dalībniekiem. Konferences darba valoda – angļu.

Šodien darbu atsāk arī piektā ekspertu grupas tikšanās – “Rīgas Process”, kuras tēma šogad ir “Analizējot ES pieeju tās Austrumu kaimiņattiecībām”. Amerikas Savienoto Valstu Vācijas Māršala fonda rīkotā ekspertu sanāksme veidota, lai pētītu ES stratēģijas un spēju veidot stipras un uzticamas attiecības ar Austrumu kaimiņiem un veicinātu to pāreju uz demokrātiju un brīvo tirgus ekonomiku. Pasākums apvieno vairāk kā divdesmit Eiropas valstu ekspertus, akadēmiķus, viedokļu līderus un pārstāvjus no korporatīvā sektora. 2014. gada programma ietver divas “Rīgas Procesa” ekspertu grupas tikšanās un to sagatavotu gala ziņojumu.

 Ar papildu informāciju par konferenci, programmu un dalībniekiem iespējams iepazīties “Rīgas konferences 2014” mājas lapā: www.rigaconference.lv

 Par “Rīgas konferenci 2014”

 „Rīgas konference 2014” ir viens no nozīmīgākajiem drošības politikas un ārpolitikas forumiem Ziemeļeiropā, kas šogad notiek 12. un 13. septembrī. Konference jau devīto gadu pēc kārtas pulcēs vairāk nekā 35 valstu vadītājus, ministrus, diplomātus, ekspertus, akadēmiķus un žurnālistus. Šogad par konferences norises vietu ir izvēlēta Latvijas Nacionālā bibliotēka (Mūkusalas ielā 3) – Gaismas pils.

Konferenci organizē Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) sadarbībā ar Latvijas Republikas Aizsardzības ministriju un Ārlietu ministriju. Konferences norisi atbalsta Ziemeļatlantijas līguma organizācija (NATO), Konrāda Adenauera fonds, ASV Vācijas Maršala fonds (Black Sea Trust for Regional Cooperation), Sorosa Fonds – Latvija, Baltijas-Amerikas Brīvības Fonds, ASV vēstniecība Latvijā, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Latvijas Nacionālā Bibliotēka, Rīgas Dome, Lielbritānijas vēstniecība Latvijā, VAS ”Latvijas Dzelzceļš”, Gruzijas vīnu darītava ”Alverdi” un Latvijas un Gruzijas tirdzniecības un investīciju attīstības aģentūra. Īpašie sadarbības partneri: Audi oficiālie dīleri Latvijā – Moller Auto Rīga un Moller Auto Lidosta, Latvenergo koncerns un Lattelecom. Informatīvais atbalsts: LETA, Diena, DELFI un Latvijas Avīze.