Boriss Ņemcovs. Rīgas konference 2008

11.03.2015. 11:55

2008.gadā Boriss Ņemcovs, Krievijas politiķis un opozīcijas līderis, piedalījās Rīgas konferencē, lai dalītos savās pārdomās par Krievijā valdošo propagandu un politisko, ekonomisko un informatīvo monopolu.

Ņemcova kungs minēja, ka, lai izprastu Kremļa ārpolitiku un ekonomiskos lēmumus, ir jāsaprot, kas norisinās valsts iekšienē. Pēc Ņemcova vārdiem Putinisms ir monopols. „Tas ir monopols ideoloģijā, [sabiedrībā] valda nostalģija par kādreizējo superspēku, par impēriju. Ekonomikā Gazprom ir labi zināms piemērs monopolam, politikā monopols skaidri atspoguļojas valdībā, kur divas trešdaļas no parlamentā esošajiem politiķiem pieder Putina pārstāvētajai The United Russia partijai. Kā visiem tas ir zināms, monopols nozīmē korupciju. Nav konkurences, nav caurskatāmības, nekā… Ir svarīgi saprast šo: ja tu esi korumpētas varas līderis, vienīgais veids, kā plašākai sabiedrībai izskaidrot, kāpēc ir tik augsts korupcijas līmenis, ir radīt uzstādījumu, ka visapkārt eksistē ienaidnieki”.  Ņemcova kungs turpināja ar komentāru par milzīgo propagandu, kas pastāv valsts iekšienē, uzsverot, ka tiek izplatīts viedoklis, ka pie Krievijas ekonomiskās lejupslīdes ir vainojami amerikāņi. Ņemcova kungs runas sākumā minēja pastāvošo monopolu ekonomikā un politikā, un piebilda, ka monopols pastāv arī informācijas telpā. „Skaties Krievijas televīziju divu nedēļu garumā un nelasi ziņas no Rietumu avotiem. Vēlāk tu man teiksi, ka Amerika ir velna impērija, Gruzijas valdība ir fašisti un Lukašenko nav labs, jo nevēlas atzīt Osetiju. 142 miljoni cilvēku skatās ziņas katru dienu un klausās šajos briesmīgajos stāstos par Rietumiem, Ameriku, Baltijas valstīm”.

Jau 2008. gadā Ņemcovs uzskatīja, ka Putina politika ir izgāzusies, jo Krievijai jau tad nebija sabiedroto. Tās politika bija novedusi pie jaunu ienaidnieku iemantošanas, padziļinātas krīzes un augsta korupcijas līmeņa. Ņemcovs uzskatīja, ka, ja krīze turpināsies, Krievijas ārpolitika vairs nebūs tik skarba. Iekšējās problēmas, piemēram, bezdarbs liks ko mainīt. „Vienīgais vieds, kā Krievija var uzlabot attiecības ar citām valstīm, ir caur pašas Krievijas demokratizāciju. Mūsu uzdevums kā Krievijas politiķiem, ir aizmirst par saviem ego un domāt par Krievijas nākotni”.

„Krievijas sabiedrībā ir radusies sajūta, ka Krievija izgāzās Aukstajā karā, bija vāja divdesmitā gadsimta pēdējā dekādē, ASV un Rietumi okupēja Krievijas robežas un centās visu kontrolēt. Tagad mēs esam kļuvuši spēcīgāki un mums ir nostalģija par impēriju, ko vēl jo vairāk sekmē Putina propaganda”, tā Ņemcova kungs.  „Mums, opozicionāriem, ir grūti darboties šādos apstākļos, bet mēs ticam, ka dēļ neskaitāmajām problēmām valstī un dēļ ekonomiskās krīzes, pat Kremļa iekšienē tiks saprasts, ka šāda veida agresīva politika novedīs pie pašreizējo līderu popularitātes mazināšanās.”

Šie bija Borisa Ņemcova uzskati pirms vairākiem gadiem. Aplūkojot situāciju uz doto mirkli, rodas sajūta, ka nekas daudz nav mainījies nedz Krievijas ārpolitikā, nedz aiz Kremļa sienām. Kā jau iepriekš ziņots, Ņemcovs tika nogalināts šā gada 27. februārī Maskavā.

Video no Rīgas konference 2008 atrodams šeit 

Borisa Ņemcova komentāri sākas ar 14.minūti.