“Eiropai nepieciešams nodrošināt stabilitāti kaimiņvalstīs” spriež Rīgas konferences 2015 dalībnieki pirmajā dienā.

07.11.2015. 09:30

Ikgadējā ārpolitikas un drošības forumā „Rīgas konference 2015” vakar tika aizvadīta pirmā diskusiju diena, pulcējot Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā vairāk kā 500 dalībniekus. Dienaskārtībā tika spriests par globālās ekonomikas izaicinājumiem un iespējām, kā arī NATO lomu globālās drošības aizsardzībā.

Pirmās dienas atklāšanas diskusijā “Ģeoekonomikas attīstība” Eiropas Komisijas Viceprezideents Valdis Dombrovsksi teica ka “būtu tuvredzīgi labot Eiropas Savienības ekonomiku neskatoties uz plašākiem politiskajiem aspektiem, kā piemēram notikumiem mūsu kaimiņvalstīs. ES vajag nodrošināt lai tās kaimiņi būtu gan politiski, gan arī ekonomiski stabili. Mums ir nepieciešams strādāt ar mūsu galvenajiem stratēģiskajiem partneriem kuri dalās mūsu ticībās par demokrātiju. Tādējādi, ir sevišķi svarīgi Ukrainā atgriezt mieru, padarot to par drošu un augošu ekonomiku. Tas ir gan Ukraiņu tautas, gan arī ES interesēs.” Ukrainas Premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks sprieda ka “Ja tev ir stipra enerģētikas politika, tad tev nevajadzēs spēlēt spēles” runājot par enerģētiskās neatkarības svarīgumu Eiropā.

Paneļdiskusijā “NATO loma globālas stabilitātes aizsardzībā” dominēja drošības jautājumi, Krievija un Tuvie Austrumi. Bijušais NATO Spēku Eiropā komandiera vietnieka ģenerālleitnants, Sers Ričards Širefs (Sir Richars Shirreff) diskusijas sākumā atzina ka „var jau veikt NATO spēku mācības Baltijas valstīts, bet tas nav pietiekami, jo Krievija var vienkārši gaidīt un atbildēt kad parādīsies laba iespēja”. Kurts Volkers  (Kurt Volker) McCain Starptautiskās vadības institūta Arizonas Štata universitātes izpilddirektors, uzsvēra ka ASV viena nevar vadīt NATO, jo tikai visas NATO dalībvalstis kopā spēs sasniegt panākumus.

Šodien – konferences noslēdzošajā dienā – dalībnieku un viesu uzmanībai tiks piedāvāti četri diskusiju paneļi, kuros izskanēs dažādu ekspertu viedokļi un priekšlikumi par šā brīža aktuālākajiem pasaules notikumiem. Rīta sesiju atklās diskusija „Quo Vadis 21.gadsmita Krievija”, un tai sekos paneļdiskusijas par jaunās paaudzes karadarbības apkarošanu; propagandas kara ietekmes novirzi; un par Eiropeiskās kārtības nākotni, kurā piedalīsies arī Slovākijas premjerministra vietnieks un ārlietu ministrs Miroslavs Lajčaks.

Diskusijas un īpašas kafijas paužu sarunas būs vērojamas tiešraidē konferences lapā www.rigaconference.lv, Ārlietu ministrijas mājaslapā www.mfa.gov.lv, un portālos Delfi.lv, LA.lv, LSM.lv, irir.lv, The Baltic Times, Hromadske International, the Lithuania Tribune. Pirmo reizi Rīgas konferenci 2015 varēs vērot izmantojot LMT Straumi.

Tiešraides dalībnieki ir aicināti piedalīties konferences diskusijās un apmainīties ar viedokļiem sociālajos tīklos Twitter un Facebook izmantojot oficiālo mirkļbirku (haštag) #RigaConf, kā arī uzdot jautājumus paneļdiskusiju dalībniekiem. Konferences oficiālā valoda – angļu.

Par ,,Rīgas konferenci 2015’’

,,Rīgas konference 2015’’ ir viens no nozīmīgākajiem Baltijas jūras reģiona drošības politikas un ārpolitikas forumiem, kurš Rīgā jau desmito gadu pulcēs vairāk nekā 40 valstu vadītājus, ministrus, diplomātus, ekspertus, akadēmiķus un žurnālistus. Jau otro gadu konferences norises vieta būs Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Konferenci organizē Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) sadarbībā ar Latvijas Republikas Aizsardzības un Ārlietu ministrijām. Konferences norisi atbalsta Ziemeļatlantijas līguma organizācija (NATO), Konrāda Adenauera fonds, SAAB, Melnās jūras fonds reģionālajai sadarbībaim ASV Vācijas Māršala fonda projekts, ASV, Lielbritānijas, Kanādas un Gruzijas vēstniecības Latvijā, Rīgas Dome, Gruzijas vīni “Askaneli Brothers” un Amber Distribution, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā. Rīgas Kuģu būvētava, Latvijas Dzelzceļš, Connection Codes. Īpašie sadarbības partneri airBaltic, Starptautiskā lidosta Rīga, Audi Latvija, Møller Auto Rīga un Møller Auto Lidosta, Latvijas Mobilais Telefons. Informatīvie partneri: Latvijas Televīzija, DELFI, LETA, LSM.LV, Latvijas Avīze, Žurnāls Ir, Hromadske International, Postimees, the Lithuania Tribune, The Baltic Times.

Papildu informācija par konferenci, programmu, dalībniekiem un tiešraidi www.rigaconference.lv.

Informāciju sagatavoja:

Aivis Indāns

,,Rīgas konferences 2015’’

Mediju koordinators

Tālr.: 24558300

E-pasts: aivis@lato.lv, media@lato.lv

www.rigaconference.lv

www.lato.lv