Rīgā lemj par sadarbības iespējām ar Centrālāziju

03.12.2015. 16:39

Ķīna, Indija, un Turcija ātri gūst ietekmi Centrālāzijā, tādējādi ietekmējot Eiropas Savienības vērsto politiku uz Kazahstānu, Kirgizstānu, Tadžikistānu, Turkmenistānu un Uzbekistānu. Tā sprieda akadēmiķi un eksperti no Centrālāzijas un Eiropas Savienības pirmdien notikušajā starptautiskajā seminārā “Centrālāzija: Eirāzijas Sirds vai ģeogrāfisks termins”.

Sadarbības veicināšana ar Centrālāzijas reģionu bija viena no Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē prioritārajām tēmām, un šis seminārs atspoguļo un virzās uz priekšu ar tās pieņemtajiem lēmumiem. Semināra mērķis bija identificēt optimālāko veidu, kā īstenot tās stratēģiju attiecībām ar Centrālāzijas valstīm. Eiropas Savienībai ir jāuzlabo un jāpaātrina sadarbība ar Centrālāzijas valstīm ekonomikas, aizsardzības un valdības jomās.

Paneļdiskusiju laikā, tika skaidrots ka tādas  valstis kā Turcija, Indija, un Ķīna efektīvi sadarbojas ar Centrālāzijas valstīm, investējot resursus lieliem projektiem, jo īpaši enerģētikai nozīmīgos projektos. Salīdzinot reģionālo infrastruktūru ar 1991. gadu, kad Centrālāzijas valstis kļuva neatkarīgas, un šodienu, tad var redzēt ka ceļi vairs neved uz ziemeļiem (Krieviju), bet gan austrumiem – Ķīnu- valsti, kura ir veikusi nozīmīgas investīcijas reģionā. Arī Latvijas Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, sprieda par drošības izaicinājumiem reģionā, un ar kolēģiem asi diskutēja par augošo Daeš ietekmi Centrālāzijas apkārtnē – Afghanistānā, un Irākā, lai gan atzina, ka pašlaik Centrālāzijas valstu valdības veiksmīgi apkaro radikālo islāmistu grupējumus.

Seminārā tika secināts, ka Eiropas Savienības nevalstiskajām organizācijām, kā arī valstīm pašām, ir vairāk jāiesaistās reģionā, ja tās vēlas veikt izmaiņas, kuras veicinās attīstību , jo pašlaik valstis kā Indija, Turcija un Ķīna to dara ļoti sekmīgi, veicinot savu ietekmi reģionā.

Seminārs notika 30. novembrī viesnīcā “Avalon”, un to organizēja  Latvijas Republikas Ārlietu ministrija sadarbībā ar Starptautisko pētījumu centru (SPC) un Latvijas Transatlantisko organizāciju (LATO). Video ierakstus no semināra var skatīt Latvijas Transatlantiskās organizācijas mājaslapā – www.lato.lv