Baltijas Jūras reģions ir drošās rokās, tomēr draudi vēl pastāv, secina Rīgas Konferencē 2018

29.09.2018. 23:00

Sestdien, 29. septembrī, noslēdzās 13. ikgadējais augsta līmeņa drošības un ārpolitikas forums Rīgas Konference 2018. Vairāk nekā 700 dalībnieki divu dienu garumā iesaistījās vairākās diskusijās par aktuālākajiem Latvijas un Eiropas Savienības politikas jautājumiem. Galveno runātāju starpā bija Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis, Madrid Club prezidente, Latvijas bijusī prezidente Vaira Vīķe Freiberga un Rt Hon Earl Howe, Apvienotās Karalistes Aizsardzības ministrs.

Konferences laikā tika apspriesti aktuālākie drošības tēmai veltītie jautājumi, iesaistot diskusijā gan galvenos runātājus, gan konferences dalībniekus. Diskusijas laikā tika secināts, ka, neskatoties uz to, ka Eiropas ekonomika attīstās, ir jāpievērš uzmanība būtiskiem faktoriem, lai sabiedrība būtu gatava un spētu pārvarēt nākamo ekonomisko krīzi. Lai to īstenotu ir nepieciešama politiskā vēlme un sabiedrībā nepopulāri lēmumi, kas saistās ar Eiropas demogrāfisko situāciju. Vajadzība pēc politiskā gribasspēka izskanēja arī citās diskusijās, kurās dalībnieki uzvēra, ka pagājušā gadsimta notikumi ir pierādījuši –  miers un demokrātija ir vērtības, kuras ir grūti nosargāt.

Otrajā dienā uzmanība tika veltīta noteiktiem starptautisko attiecību spēlētājiem, galvenokārt – Krievijai un Vācijai- un to lomai Eiropas un pasaules nākotnē. Diskusiju laikā tika aktualizēts jautājums, vai Vācija spēs saglabāt savu līdera pozīciju starptautiskajā arēnā, nonākot pie secinājuma, ka Vācijai būtu jāuzņemas vadošā loma. Diskusijā kurā piedalījās Krievijas opozīcijas līderi, lūkojoties austrumu virzienā, apspriežot, kā uz situāciju pasaulē raugās sarunas dalībnieki.

Noslēguma diskusijās tika apspriesta situācija Baltijas Jūras reģionā un vai rietumu valstis būtu gatavas to aizstāvēt apdraudējuma gadījumā.  Par spīti grūtībām, Baltijas Jūras reģions spēj tikt galā ar izaicinājumiem. Pēdējā diskusijā tika izcelts, ka rietumu valstis var aizstāvēt savas vērtības, bet tam ir nepieciešams lielāks sabiedrības ieguldījums.

Atskatu no konferences var apskatīt konferences mājaslapā  www.rigaconference.lv .

Konferenci atbalsta:

Latvijas Republikas Aizsardzības ministrija, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, NATO Publiskās diplomātijas nodaļa, Konrada Adenauera Fonds, Amerikas Savienoto valstu vēstniecība Latvijā, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Askaneli Brothers, Amber Distribution Latvia, Wines of Georgia, Gruzijas Vestniecība Latvijā, Kanādas Vestniecība Latvijā, Itālijas Vestniecība Latvijā, Saab AB, Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā, Swedbank, Rīgas Dome, Milrem Latvia SIA,  Latvijas Nacionālā bibliotēka, Rīgas Starptautiskā lidosta, LMT Straume, Audi Latvija.

Informatīvais atbalsts:

Latvijas Televīzija, DELFI, Nacionālā Informācijas aģentūra LETA, Žurnāls  IR, Hromadske International, The Lithuania Tribune, Postimees, New Eastern Europe, Spektr.Press,  iPress.ge, Latvijas Radio, LSM.lv, Baltijas Aizsardzības Koledža, Vidzemes Augstskola, Rīgas Juridiskā augstskola, Vytautas Magnus University.