Rīgas konference 2011

Rīgas konference ir Ziemeļeiropā lielākais drošības politikas un ārpolitikas forums. Konference notiek jau sesto gadu pēc kārtas un ik gadus Rīgā pulcē daudzu valstu vadītājus, ministrus, diplomātus, ekspertus, akadēmiķus un žurnālistus.

Šogad Rīgas konference 2011 norisinājās no 16. līdz 17. septembrim Rīgā, Melngalju namā, pulcējot vairāk nekā 270 dalībniekus no kuriem 110 ārvalstu viesi no 39 valstīm. Īpašu atzinību no ekspertu vidus izpelnījās arī Rīgas konferences publisko pasākumu programma, kuras ietvaros notika diskusijas par situāciju Baltkrievijā un tās nākotnes attīstības scenārijiem. Savukārt ES mājā notika pirmais Rīgas konferences Jauno diplomātijas profesionāļu forums, kurā piedalījās aptuveni 40 jaunieši, kas aktīvi uzdeva jautājumus Twitter debatēs, diskutēja ar pieaicinātajiem ekspertiem no konferences, kā arī guva atzinību no viesiem par savu zināšanu un kompetences līmenī.

Sīkāku informāciju par konferenci meklējiet:  http://www.rigaconference.lv/

Rīgas konferenci 2011 organizēja Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) sadarbībā ar Latvijas Republikas Aizsardzības ministriju un Ārlietu ministriju. Konferences norisi atbalstīja ASV Vācijas Maršala fonds, Ziemeļatlantijas līguma organizācija (NATO), Sorosa Fonds Latvija, Konrāda Adenauera fonds, ASV vēstniecība Latvijā, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Nīderlandes vēstniecība. Informatīvie atbalstītāji: LETA, DELFI un Latvijas Avīze.

Enerģētikas jautājumiem veltīta diskusija šogad notika ar AS „Latvenergo” atbalstu, savukārt, Audi dīleri Latvijā „Møller Auto Rīga” un „Møller Auto Lidosta” nodrošināja transportu konferences ārvalstu viesiem. Par datortehnoloģijām gādāja Samsung.

Rīgas konferences 2011 Video ieraksti http://bit.ly/rigaconfvideo

Rīgas konferences 2011 Foto albums http://bit.ly/rigaconfphoto

Rīgas konferences 2011 neoficiālais Foto albums “Behind the scenes” http://bit.ly/rigaconfphoto2

Saistītās ziņas:

Rīgas konference 2011: Reģionālā stratēģija Afganistānai – potenciāli vēlama, bet cik reālistiska?

Diāna Potjomkina, Rīgas Stradiņa universitāte

Speciāli Rīgas konferencei 2011

Šogad jau sesto reizi Rīgas konferencē spriests par to, kādai jābūt stratēģijai attiecībā uz Afganistānu. Desmit gadus kopš starptautiskās operācijas sākuma šīs valsts drošības, sociālā un ekonomiskā situācija paliek nestabila, bet koalīcija sāk nogurt un arvien biežāk runā par piemērotu „izejas stratēģiju.” Sākotnēji sabiedrotie koncentrējās uz militārajiem pasākumiem Afganistānā; laika gaitā tie arvien vairāk tika papildināti ar civilajiem – valsts atjaunošanu, sabiedrības stiprināšanu. Afganistānas problēmas plašākā, starpvalstu kontekstā aicināja skatīt ASV prezidents Baraks Obama. Tomēr praksē „reģionālā pieeja” ilgstoši nozīmēja vien sadarbību ar Pakistānu; tikai salīdzinoši nesen parādījās aicinājumi uz visaptverošu, patiesi reģionālu stratēģiju. Tā būtu visnotaļ pamatota, bet tā vēl nav kļuvusi par realitāti un, ņemot vērā sarežģītās attiecības starp reģiona valstīm, jājautā – vai tas vispār ir iespējams?

Lasīt tālāk …

Rīgas konference 2011: Turcijas neizmantotais potenciāls

Ilze Neimane, Rīgas Stradiņa universitāte, 1. kurss maģistrantūra Bizness un tiesības Eiropas Savienībā

Speciāli Rīgas konferencei 2011

Turcija- viens no NATO dzinējspēkiem un valsts, kura uz iestāšanos ES jau gaida gandrīz 60 gadus, šobrīd atkal ir nonākusi pasaules politikas uzmanības centrā. Mustafa Kemal Atatürk izveidotā valsts ir sākusi aktīvu savas ietekmes nostiprināšanu Tuvo Austrumu reģionā. Turcijas premjerministrs Recep Tayyip Erdoğan šonedēļ devies „Arābu pavasara” vizītēs uz Ēģipti, Tunisiju un Lībiju, lai runātu par ekonomisko sadarbību un Turcijas valsts pārvaldes modeli, kuru varētu piemērot šīm valstīm. Turklāt šīs vizītes notiek laikā, kad Turcijas un Izraēlas attiecības ir pasliktinājušās un valstu starpā valda asa retorika saistībā ar Izraēlas aizsardzības spēku nogalinātajiem turku NVO pārstāvjiem, kuri veda humāno palīdzību uz Gazu, apejot Izraēlas kravas drošības pārbaudes.

Lasīt tālāk …

Rīgas konference 2011 ir noslēgusies

Šī gada 16. un 17. septembrī Rīgā, Melngalvju namā, norisinājās ikgadējais augsta līmeņa ārpolitikas un drošības politikas forums – Rīgas konference 2011. Konferenci šogad atklāja Latvijas, Polijas, Igaunijas, Lietuvas un Somijas valstu premjerministru diskusiju par ekonomiskās krīzes radītiem izaicinājumiem Baltijas jūras reģiona valstu stabilitātei, sadarbībai, attīstībai, kā arī jaunajiem drošības izaicinājumiem ES un NATO. Premjeri piekrita, ka krīzes apstākļos ir būtiski panākt efektīvāku aizsardzības koordināciju reģionālā, ES un NATO līmenī, spēt vienoties par nepieciešamajām reformām un aizsardzības prioritātēm, kā arī drosme pieņemt atbilstošus lēmumus.

Lasīt tālāk …

Rīgas konference 2011: Finanšu krīze ir mainījusi ES un NATO aizsardzības prioritātes: sadarbība, efektivitāte, reformas

Mārtiņš Hiršs, Viskonsīnas Universitāte Oklērā, ASV

Speciāli Rīgas konferencei 2011

Arābu pavasaris, it īpaši Lībijas konflikts liecina, ka mūsdienās konflikti ir neparedzami un ļoti dažādi. Lībijas konflikts pierāda, ka vēl arvien 21.gadsimta ģeopolitikā arī militārā vara un klasiskāka karadarbība ir aktuāla. Lai aizstāvētu savas intereses, panāktu konflikta risinājumu, novērstu masu slaktiņu un nodrošinātu stabilitāti reģionā, ES un NATO ir jāprojicē sava vara arī ārpus Eiropas robežām. Tomēr finanšu krīzes ietekmē NATO dalībvalstis pēdējos gados ir samazinājušas savus aizsardzības tēriņus. 2010. gadā tikai četras no 26 dalībvalstīm izpildīja NATO mērķi uzturēt aizsardzības budžetu 2% no IKP apjomā. Baltijas valstu, Polijas un Somijas premjeri Rīgas konferences 2011 pirmajā panelī „Kā ar aizvien mazākiem resursiem nodrošināt ekonomisko izaugsmi un drošību ES un NATO?” atkārtoti uzsvēra ES un NATO nepieciešamību izvērtēt savu drošības politiku, uzlabot kooperāciju un veikt nepieciešamās reformas, lai padarītu aizsardzību efektīvāku.

Lasīt tālāk …

Rīgas konference 2011: Krievijas daļējā modernizācija

Diāna Potjomkina, Rīgas Stradiņa universitāte

Speciāli Rīgas konferencei 2011

„Krievijas modernizācija: vai sabiedrība ir gatava, un vai tā ļaus Krievijai satuvināties ar Rietumiem?” ir jautājums, par ko raisījās visnotaļ dzīvas diskusijas vienā no Rīgas konferences otrās dienas paneļiem. Pēc PSRS sabrukuma Krievija piedzīvoja krasas, bet ne vienmēr sekmīgas un sabiedrībā atbalstītas reformas demokrātijas un brīvā tirgus virzienā; Vladimirs Putins no šā reformu kursa atkāpās, pat apvērsa to otrādi. Tomēr pēdējos gados arvien biežāk liek sevi manīt neatrisinātās problēmas Krievijas sabiedrībā, politikā un ekonomikā, un par jaunu devīzi kļuva modernizācija. Par pārmaiņām iestājas gan tagadējais prezidents Dmitrijs Medvedevs, gan arvien pieaugoša sabiedrības daļa; Krievija un ES, tāpat arī Krievija un daudzas atsevišķas ES dalībvalstis (to starpā Latvija) pēdējos gados noslēdza modernizācijas partnerības. No otras puses, Krievijā joprojām nav vienprātības par to, ko tieši modernizācija nozīmē, un vārdi ne vienmēr saskan ar darbiem.

Lasīt tālāk …