Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) “Sievietes, miers un drošība” programmas ietvaros, ar diskusiju sāka savu pirmo iniciatīvu Rīgas konferencē 2020. Gadu vēlāk – 2021. gadā – ir izveidotas dažādas iniciatīvas LATO vārdā, tai skaitā, plānotas publikācijas un dokumentālā filma. 2022. gadā Rīgas konference turpina iedziļināties tematikā ar īpaši veltītu paneļdiskusiju, bet projekta virzītājas pulcē jaunās līderes mentoringa programmā.
Apvienoto Nāciju Organizācijas rezolūcijas “Sievietes, miers un drošība” programma nodrošina pamatu ilgtspējīgam mieram globālās krīzes apstākļos. To veicina drosmīga sieviešu kustība, kas nebaidās pārkāpt stereotipus un robežas. Tomēr, lai gan darba kārtībā ir spēcīgs atbalsts no valdībām visā pasaulē, šis atbalsts nav radījis iespēju patstāvīgi īstenot programmu pasaulē, tai skaitā, arī Latvijā un Baltijā.
Sabiedrības zināšanas par sieviešu nozīmi, vadību un ietekmi aizsardzības, militārajā un drošības nozarē ir diezgan minimālas, un viņu loma aizsardzības jomā bieži netiek ņemta vērā. Tāpēc LATO ir iesaistījies vairāku iniciatīvu izstrādē, kuru galvenais mērķis ir palielināt sabiedrības informētību un izpratni par sievietēm aizsardzības, militārajā un drošības jomā.
Mentoringa programma
Plašas sabiedrības zināšanas par iesaistīto sieviešu nozīmi, vadību un ietekmi drošības un ārlietu nozarē ir diezgan minimālas, un sieviešu loma aizsardzības jomā bieži tiek ignorēta. Šie faktori rada vairākus izaicinājumus jaunām sievietēm, kuras vēlas strādāt minētajās nozarēs. LATO Mentoringa programma cenšas rast risinājumus šīm problēmām, nodrošinot atbalstošu mentoru kopienu rokas stiepiena attālumā.
Programma ir paredzēta jaunām profesionālēm, iepazīstinot dalībnieces ar vairākām augsti vērtētām, augstus sasniegumu, reputāciju ieguvušām sievietēm aizsardzības un drošības nozarē. Apvienojot jau esošās un nākotnes līderes, programma veicinās abpusēju sapratni un atbalstu, kā arī radīs līdzīgi domājošu cilvēku kopienu, ko iecerēts saglabāt ilgtermiņā.
Programma sastāvēs no mācību sesijām, diskusijām, kā arī individuālām konsultācijām ar mentorēm.
Jaunās profesionāles, kas nesen uzsākušas vai plāno uzsākt savu karjeru drošības un aizsardzības nozarēs, ir aicinātas pieteikties dalībai programmā līdz 3. oktobrim, sūtot savu CV un motivācijas vēstuli uz [email protected]. Vērtējot tiks ņemta vērā izvēlēto dalībnieču motivācija, profesionālā interese un karjeras mērķi, lai piemeklētu katrai visatbilstošāko mentori. Vietu skaits programmā ir ierobežots.
Izveidojot šo mentoringa programmu, LATO ne tikai veicina jaunu sieviešu – profesionāļu izaugsmi, bet arī vairo izpratni par šāda atbalsta nepieciešamību dažādos līmeņos drošības un ārlietu nozarē.
Mentoringa programma tapusi ar Vācijas vēstniecības Rīgā un Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas atbalstu.
LATO iniciatīvai “Sievietes, miers un drošība” ir trīs mērķi:
1. Veicināt LATO mērķu sasniegšanu un informēt sabiedrību par jautājumiem, kas saistīti ar aizsardzības, militārajiem un drošības aspektiem, kurus ietekmē sievietes. Tas sasniedzams, rīkojot publiskas diskusijas un informatīvas kampaņas, piemēram, īstenojot plānoto dokumentālo filmu.
2. Sniegt atbalstu sievietēm profesionālās karjeras sākumā, veidojot karjeras pamatus un kontaktus aizsardzības, militārajā un drošības jomā.
3. Augstā līmenī veidot akadēmisko diskursu par jautājumiem, kas saistīti ar programmas “Sievietes, miers un drošība” tematiku un sniegt ieteikumus pilnībā iekļaujošas politikas izstrādei saistībā ar sievietēm – profesionālēm aizsardzības, militārajā un drošības jomām.